Kastamonu'da 'Kızak Yarışları ve Kar Festivali'

"2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti" etkinlikleri kapsamında düzenlenen kızak yarışlarına 10 ilden 73 yarışmacı katılıyor.

  • 1208
Kastamonu'da 'Kızak Yarışları ve Kar Festivali'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da, "2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti" etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Kızak Yarışları ve Kar Festivali" başladı.

Ilgaz Dağı'nda gerçekleştirilen festival kapsamında kızak yarışları düzenlendi. Yarışlara 10 ilden 15'i kadın olmak üzere 73 sporcu katılıyor.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir geleneği sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kastamonu'daki kızak yarışlarının 600 yıllık bir geçmişi olduğuna dikkati çeken Genç, "2018 yılı federasyon programında olan geleneksel kızak yarışlarını yapıyoruz. Kastamonu'nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla federasyonumuzun buradaki ilk sportif faaliyeti bu. Kıyasıya yarışlar oluyor. Gelenler oldukça eğleniyor." dedi.

Katılımın yoğun olduğunu dile getiren Genç, "66 kulüpten 73 sporu katılıyor. Ayrıca gelenek dolayısıyla Küre ve Ağlılılar arasında da halk yarışları yapılacak." diye konuştu.