Kastamonu'da Kuş Gribi Vakası

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde kuş gribi şüphesiyle yaklaşık 10 gündür karantinada tutulan 7 köyde, numunelerin temiz çıkması üzerine uygulanan tedbirin kaldırıldığı bildirildi.

  • 832
Kastamonu'da Kuş Gribi Vakası
TAKİP ET Google News ile Takip Et


30 Nisan’da Küre ilçesine bağlı İkizciler köyünde kuş gribinin tespit edilmesi üzerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, geniş çaplı araştırmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda İkizciler köyünde yaşanan kuş gribi vakası sonrası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, İkizciler köyünün 10 kilometrelik sirayet alanında bulunan köyleri temdir amaçlı karantina altına aldı. Yaklaşık 10 gündür İnebolu ilçesine bağlı Çiçekyazı, Şamalı, Dikili, Karşıyaka, Keloğlu, Salcıoğlu ve Şamoğlu köylerinde kuş gribi nedeniyle köyler arasında kordon konuldu. Hastalıktan şüpheli olan tavuklar, sağlıklı olanlardan ayrılarak gerekli tedbirler alındı. Hayvansal ürünlerin bu köylerden çıkışı yasaklandı. Kanatlı hayvanların bakımı için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı ekipler görevlendirildi. Görevli ekipler, belirlenen köylere herhangi bir şekilde giriş veya çıkışların yapılmasına izin verilmedi. Ayrıca dışarıdan belirlenen köylere kanatlı hayvan girişi ve çıkışı da yasaklandı. İlgili köylerdeki tüm kanatlı hayvanlardan svap örneği alınarak, Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderildiği öğrenildi. Burada yapılan incelemenin ardından sonuçlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne gönderildi. Numunelerde yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporda, İnebolu ilçesine bağlı Çiçekyazı, Şamalı, Dikili, Karşıyaka, Keloğlu, Salcıoğlu ve Şamoğlu köylerinden alınan svap örneklerinde, kuş gribi virüsüne rastlanmadığı öğrenildi.
Öte yandan, hazırlanan rapor sonrası köylerdeki gözetim bölgesi yaklaşık 10 gün sonra kaldırıldığı belirtildi.

“KÖYLERİMİZ, TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI”

Çiçekyazı, Karşıyaka, Keloğlu, Salcıoğlu ve Şamoğlu köylerinde ekiplerin incelemelerde bulunduğunu belirten Şamoğlu Köy Muhtarı Salih Kaya, “Ekipler, köylerimize kadar geldi ve benimle görüştüler. Pazar günü köyümüze kadar geldiler. Ekipler, bizlere kuş gribinden dolayı köyümüzde tavuk olup olmadığını sordular. Bende, Şamoğlu köyünde tavuk olmadığını söyledim. Bu hadise Pazar günü yaşandı” dedi.

Muhtar Salih Kaya, 7 Mayıs Perşembe günü Devrekani ilçesine gittiğini ifade ederek, “Devrekani’den 4 tane tavuk ve bir tane horoz aldım. Zaten 1 aydan beri köyde yoktum. Hanım hastaydı ameliyat oldu. Kastamonu Devlet Hastanesi'ndeydik. O zaman giderken tavukları kesip, İstanbul’a götürmüştüm. Bunun üzerine 7 Haziran Perşembe günü Devrekani’den 4 tane tavuk ve 1 tane horoz aldım geldim” diye konuştu.

Köylerine gelen ekiplerin kuş gribi olduğunu ve bunun üzerine inceleme yaptığını anlatan Muhtar Kaya, “Köyümüz, Küre’ye 10 kilometre yakın olduğundan dolayı inceleme yaptılar. Köylerimiz, bu şekilde karantinaya alınmıştır. Köyümüze gelip bakıyorlar. Arada sırada sağlıkçılar geliyor, veteriner geliyor” şeklinde konuştu.

Kuş gribinden dolayı herhangi bir tedirginliklerinin olmadığını ve bu olaydan dolayı hiçbir şekilde etkilenmediklerini aktaran Muhtar Kaya, “4 tane tavuğum var. Bunları da kuş gribinden dolayı kümesten dışarı çıkartmıyorum. Buralarda tavuk varsa böyle bir ölüm kalım olduğu zaman kesinlikle bizlere haberdar edin diye söylediler. Olursa bende haberdar edeceğim” ifadelerini kullandı.

Ekiplerin köylerine kadar gelip muhtarlara sorular sorduğunu ifade eden köy sakini Şenel Şentürk ise, şunları söyledi: “Ekipler, bize kuş gribi olduğunu söylediler. Bizde, köyümüzde tavuk olmadığını söyledik. Evlere bakıp, tavuk olmadığını tespit ettiler. Fakat Şamoğlu, Keloğlu, Demirci Mahallesi veya Çiçekyazı köyü istikametinde tavukların olduğunu söyledik. Ekipler, köyümüze kadar gelip inceleme yaptılar ama tavuk olmadığını tespit edince burada durmadılar. Muhtarlarla konuşup gittiler”

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)