Kastamonu'da Trafik Güvenliği Sergisi Açıldı

Karayolu Trafik Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Günü etkinlikleri devam ediyor.

  • 985
Kastamonu'da Trafik Güvenliği Sergisi Açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu kapsamda Kastamonu’da, Trafik Haftasıyla ilgili olarak stantlar kurularak halkın trafik kurallarına karşı bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen sergide yer alan stantlar, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Kastamonu’da Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü, 112 Acil Servis Ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri ve Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilebilmesi amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ‘Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’ konulu sergide stant açtılar.

Standın açılışına Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan ve Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile çok sayıda vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Stant açan katılımcı kurumlar, hazırladıkları dokümanlarla vatandaşları trafik güvenliği konusunda bilgilendirdi.

Vali Günaydın, İl Emniyet Müdürü Yoldan ve Belediye Başkanı Babaş ile birlikte açılan stantları gezdi. Vali Günaydın ve Başkan Babaş, Emniyet Müdürü Yoldan’dan cihazlarla ilgili bilgiler alarak, stantları gezdiler.

“LÜTFEN TRAFİK KURALLARINA UYALIM”
Vali Günaydın, şehir içerisinde MOBESE kameralarına katılan kaza görüntülerini izledikten sonra, vatandaşların trafik kurallarına uymalarını isteyerek, “Lütfen trafik kurallarına uyalım. Kastamonu’da meydana gelen trafik kazaların yüzde 90’ı, eğer trafik kurallarına uysalardı belki de bu kazalar meydana gelmeyecek olacaktı. Bu kazalar çok basit kazalar. Bu yüzden trafik eğitimi okullarda iyi bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Onun dışında vatandaşlarımızın ve sürücülerimizin, aynı zamanda yayalarımızın mutlaka ve mutlaka trafik kaidelerine uymaları kendi menfaatleri icabıdır. Bunu yaparsak bunların birçoğu önlenir. Hem maddi hasarlı kazalarda vatandaşın cebine bir zarar gelmemiş olur, hem de hepsinden en önemlisi sağlıklarına ve vücut bütünlüklerine zarar gelmemiş olur. Bu nedenle mutlaka ve mutlaka trafik kurallarına riayet etmeyi önemsemeliyiz ve bu konuda herkesin biraz daha gayret ve çaba göstermesini sağlamalıyız” dedi.

“KASTAMONU, TÜRKİYE’NİN EN TEMİZ İLİ SEÇİLDİ”
TÜİK Bölge Müdürlüğünün yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Kastamonu’nun yüzde 0,8111 katsayı ile Türkiye’de en temiz ili seçildiğini hatırlatan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Ama burada ayrıca gürültüde var. Gürültü, Kastamonu’da az. Çevre ve hava kirliliği de yer alıyor bu ölçüde. Bunlarda Kastamonu’da çok az. Ayrıca bunun dışında çevre temizliği de büyük etken oluşturuyor. Bunlarla biraz daha gayretli bir şekilde mücadele edersek şehrimiz, çok daha gürültüsüz, temiz ve yaşanabilir bir şehir haline gelir. Bu konuda, emniyet müdürlüğümüz, jandarma ekiplerimiz, AFAD Müdürlüğü, Karayolları ekipleri, Zabıta ekipleri, UMKE ve 112 Acil Servis ekipleri gibi tüm kamu kurumlarımız büyük gayretleri var. Bu ekiplerimiz, ilimizdeki olaylara karşı son derece duyarlı ve hassaslar. Abartı egzoz, havalı kornalar, duman atan egzoz, kaçak plaka gibi araçlardaki modifiyelere çok fazla müsaade edilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

“KASTAMONU’DA ŞEHİR TRAFİĞİ ÇOK YOĞUN”
Kastamonu’da trafiğim çok yoğun olduğuna dikkat çeken Başkan Babaş, “Kastamonu’da şehir içinde Belediye olarak biz, bir çalışma yaptık. 16 saat boyunca şehir içinden geçen araçları saydık. Şehir içinden 16 saate geçen araç sayısı 19 bin 600’ü buldu. Yani ortalama 20 bin araç, 16 saat içerisinde şehir merkezinden geçti. Bununda yüzde 99’u şehir içi dolaşımdan kaynaklanıyor. Yani şehir içinde ciddi manada bir araç yoğunluğu bulunuyor. Kısa mesafelerde de yürümek yerine araçlarımızı kullanıyoruz. Özellikle hayat standartlarının yükselmesiyle birlikte toplu taşıma araçlarından kendimizi biraz soyutladık. Bunu biraz daha düzenli hale getirmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz yıl, Japonya’ya yaptığımız bir ziyarette otoparkı olmayanlara araç satışının yapılmadığını öğrendik. Otoparkın kira kontratını veya binaya ait otopark yerini kanıtlamadan size araç satışı yapılmıyor. Maalesef bizim ülkemizde otopark konusu biraz zayıf. Öncelikle imar planlarında ciddi manada bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Özelikle İmar Yönetmeliği ve İmar Mevzuatında şu yer alıyor. Araçlara otopark adı altında bir para alınıyor. Otopark parası veren, otopark yapmadan sokaklarda araçlarını bulundurabiliyor. Buna tamamen karşıyız. Biran önce bu mevzuatın değişip otopark yönetmeliği getirilmesi gerekiyor. Yani otopark ücretlerinin kaldırılması gerekiyor, her yeni yapılan binalarda artık otoparkı mecbur kılmak gerekiyor. Bu mevzuat varken belediye olarak bizlerinde yaptırım gücü olmuyor. Bu, sadece benim düşüncem değil Türkiye’deki birçok belediyelerin otopark parasının kalkmasından yana görüş bildiriyor. Bu kalkmadığı sürece şehrin her yeri araç dolu oluyor. Araçlardan neredeyse binalar bile gözükmüyor” şeklinde konuştu.

“ŞEHİR İÇİNDE ZORUNLU OLMADIKÇA ARAÇ KULLANMAYALIM”
Gün içerisinde zorunlu olmadıkça kısa mesafelerde araç kullanılmaması isteyen Başkan Babaş, şöyle konuştu: “Biz, Kastamonu Belediyesi olarak bin civarında olan personelimize işe gelip gitmeleri için paso veriyoruz. Belediyenin otoparkı ve belediyenin dışarısı, personelimizin özel araçlarıyla dolu oluyor. Biz, özellikle personelimizin günlük işyerine ulaşımını sağlayabilmesi için pasolar veriyoruz. Fakat belediye personelimiz aldıkları pasoyu kullanmıyor. Herkes kendi şahsi araçlarıyla işe gelip gidiyor. Bu konuda da biraz belediye personelinin düşünceli olması gerekiyor. Belediye personelimizi daha fazla toplu taşıma araçlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Toplu taşıma araçlarına bindiklerinde zaten bir ücret ödemiyorlar. Bu sayede hem aile bütçesine hem il hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar. Çünkü parasını ödediğin bir pason var. Bu pasoyu kullanmıyorsun, bununla birlikte özel aracını kullanıyorsun. Bu yüzdende belli bir yakıt ücreti de ödüyorsun. Bu konuda biraz daha bilinçlenmek gerekiyor”

Özellikle Kastamonu’da trafik konusunda sorunlar yaşadıklarına işaret eden Babaş, şunları kaydetti: “Nedense Kastamonu’da mesai saatleri içerisinde aşırı bir trafik yoğunluğu oluyor. Mesai saatleri denildiğinde herkesin işinde gücünde olması anlamına gelirken ama maalesef biz, yollarda oluyoruz. Herkesin mesai saatleri içerisinde işine gücüne yoğunlaşması gerekiyor. Birde özel sektör olsun, kamuda çalışanlar olsun, belediye personelimiz olsun, mümkün mertebe servis araçlarını ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istirham ediyoruz. Bu sayede hem aile ekonomisine hem il ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük katkıda da bulunmuş olacaklardır”

Konuşmaların ardından Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ile Kastamonu Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, araçları durdurarak emniyet kemeri takan sürücülere teşekkür ederek, çeşitli hediyeler verdiler.

“112’YE GELEN ÇAĞRILAN YÜZDE 99’U ASILSIZ”
Vali Günaydın, Başkan Babaş ve Emniyet Müdürü Yoldan’da 112 Acil Sağlık Hizmetleri hakkında bilgiler veren Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü İsmail Hakkı Demir, bazı vatandaşların farklı taleplerle 112’yi meşgul ettiğini belirterek, şunları kaydetti; “112 Komuta Kontrol Merkezi’ne günlük çok fazla çağrı geliyor. Bu çağrıların yüzde 1’i gerçek, yüzde 99’u asılsız çıkıyor. 112 boş yere meşgul edilmesin. Bakanlığımız bu asılsız ihbarların önün geçmeye çalışıyor. Aranan numaralar artık kontrol merkezinde de gözüküyor. Kimin nereden aradığını görüyoruz. Artık bu kişilere yasal işlem yapmaya başladık”

Vatandaşların yeni aldığı telefonunu denemek için bile 112’yi aradığını anımsatan Demir, bu tür asılsız aramaların bir vatandaşa geç ulaşmaya, ya da ölümüne neden olabilecek sonuçlara neden olabileceğinin unutulmamasını istedi.