Kekik yağının faydaları

Diyetisyen Hülya Çağatay, kekik yağının faydalarını anlattı.

  • 7058
Kekik yağının faydaları

İçerdiği etken maddelerde vücut direncini artıran kekik, zararlı bileşiklere karşı bire bir. Etkileyici bir kokusu olan kekik yağı da sağlık için oldukça faydalı. Diyetisyen Hülya Çağatay, kekik yağının faydalarını anlattı.

"Kekik yağı bağışıklığı güçlendiriyor, enfeksiyonlardan koruyor"

Diyetisyen Çağatay "Kekik yağında bulunan carvacrol isimli madde bağışıklık sistemini güçlendirir, yaraların iyileşmesine katkı sağlar, sindirim sistemini güçlendirir, kalp hastalıkları riskini azaltır. 

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Virüslerin DNA zincirini kırar ve yok etmeye yardımcı olur.

- Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur.

- Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

- Sindirim sistemini güçlendirir.

- Kanser hücrelerinin oluşumunu durdurur.

- Kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıkların riskini azaltır."

"Ödem atmaya da yardımcı oluyor"

Günümüzde bazı bitki çayları içerisinde özellikle kullanılan kekik bitkisinin, vücuttan toksin atımına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda ödem atma ve kilo verme sürecinde de olumlu etkiler gösterdiğini söyleyen Diyetisyen Hülya Çağatay, diğer faydalarını ise şöyle sıraladı: "Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu etkiye sahip olan kekik bitkisi bunun yanı sıra şeker hastalığında ve yüksek kolesterolde olumlu sonuçlar oluşmasına neden olabiliyor. Bu özellikleri ile kekik, en başta tümör oluşumunu engelliyor, şeker hastalığına iyi geliyor, yaşlanmayı geciktiriyor ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engelliyor."