Kuaför ve güzellik salonlarında yasak başladı

Ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar alındı. Yasak başladı.

  • 1753
Kuaför ve güzellik salonlarında yasak başladı

Ticaret Bakanlığı, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar aldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen karara göre; berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın hangi günü kapalı olacağı sektör temsilcisi meslek kuruluşlarının görüşleri alınarak Valilik tarafından belirlenmesi istenildi.

Ticaret Bakanlığınca yapılan açıklamada, "Berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin büyük çoğunluğunu barındıran sektör paydaşları tarafından Ticaret Bakanlığımıza iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde Ticaret Bakanlığımızca 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alınmıştı.

Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütülmüş olup gelinen noktada bu çalışmalar tamamlanmıştır.

Bu doğrultuda, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş ve bu işletmelerin Valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde Ticaret Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanacaktır." denildi.

Kastamonu'da erkek kuaförleri ve güzellik salonlarında pazar günleri, bayan kuaförlerinde ise salı günleri kapalı olunması yönünde karar alındı.