Bu mantarın kilosu 100 TL'den alıcı buluyor

Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde halk arasında 'kuzugöbeği' olarak bilinen mantar türü kilosu 100 TL'den alıcı buluyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Her yıl mart, nisan ve mayıs aylarında, özellikle meşe ve çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı, bu yıl son günlerde yağan yağmurlar sonucunda ilk kez toplanmaya başlandı.

Özellikle yağışlar sonrası daha sık rastlanılan kuzugöbeği mantarı taze olarak tüketilebildiği gibi, kurutularak da tüketilebiliyor.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kuzugöbeği, yurt dışına da ihraç ediliyor. Hanönü ilçesinde de bu yıl ilk kez pazarda satışa sunulan kuzugöbeği mantarı 100 TL’den alıcı buluyor. Bu fiyatın oldukça yüksek olduğunu belirten bazı vatandaşlar fiyatın düşmesini istiyor. Aynı zamanda vatandaşlar, fiyatı yüksek olması sebebiyle mantarı kiloyla değil tadımlık olarak alıyor.

Mantar toplayıcıları ise kuzugöbeğinin zor bulunan bir mantar türü olduğunu, bu sebeple fiyatının düşmeyeceğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Celal | 10 Mayıs 2021 11:07

    Ünal bey,CIMER sorumdan alıntı yaptım.Soruya bak derken ne kastediyorsunuz açıkça yazar mısın? Sokağa Çıkma Kısıtlamasında, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla muaf tutulan,"8. bitkisel ürünlerin hasadı" kapsamında Ormana sınır olan Kastamonu Araç.... köyünde ,her sene nisan ve mayıs ortasına kadar bölgemiz ormanlarında yetişen, ticari değeri olan ve ihraç edilen kuzu göbeği mantarı topluyorum. Topladığım mantarın, tüketim fazlası kısmını satmak istiyorum. İş Yerime Gitmek Üzere (Araç ilçe sınırlarındaki ormanlık alanlar),İzinli Sayılmak İstiyorum.

  • ünal | 09 Mayıs 2021 17:21

    soruya bak

  • Celal | 08 Mayıs 2021 15:04

    Tam kapanma günlerinde, mantar toplamaya izin var mı ? CIMER'e sordum cevap alamadım. Kaymakamlık red verdi. Mantar toplamanın nasıl bir izin belgesi var ?

BUNLARA DA BAKIN