Lazerle mikrometrik ölçüm yapabilen cihaz tasarlandı

Kastamonu'da öğrenciler, lazerle temassız mikrometrik ölçüm yapabilen cihaz geliştirdi.

  • 789
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Lazerle mikrometrik ölçüm yapabilen cihaz tasarlandı

Kastamonu Bilim Sanat Merkezi öğrencileri tarafından TÜBİTAK 4006 projesi desteği ile lazerle mikrometrik ölçüm yapabilen cihaz geliştirildi.

Öğrenciler Eflal Hüma Öztürk, Ecrin İrem Köse ve Hamzade Nur Ersoy, öğretmenleri danışmanlığında hazırlanan proje ile özellikle sanayide ya da elektronik cihazların üretiminde kullanılacak olan küçük çaptaki mikro parçaların kalınlıkları ölçülebilecek.

Öğrenciler, proje çerçevesinde mikron boyutlarında ölçümler yapabilen, kullanımı kolay ve cisimlere fiziksel müdahalesi olmayan özgün bir mikrometre uygulaması yaptı. Cihaz cisim üzerine gönderilen lazer ışını sayesinde oluşan gölgenin LDR üzerindeki etkisini kullanarak küçük boyutlu cisimlerin çap ölçümünü yapabiliyor. Hassasiyetle çalışan lazer, yüzde 6 hata payı ile saç teli boyutlarındaki opak cisimlerin çapını dahi ölçebiliyor.

Öğrenciler tarafından geliştirilen cihaz, Kastamonu’da düzenlenen Bilim Festivali’nde yoğun ilgi gördü.

"Mikro ölçüm yapabilen, hassas ve temassız şekilde ölçüm yapabilen cihaz tasarladık"

Proje ile ilgili bilgi veren Kastamonu Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Eflal Hüma Öztürk, "Mikrometre, milimetrenin binde birini ölçen bir ölçüm aletidir. Piyasadaki mikrometreler temas gerektiren ölçümler yaptıkları için saç gibi yumuşak yapılı cisimlerin kalınlıklarını ölçemezler. Bizler de bu yüzden temas gerektirmeden ölçüm yapabilecek bir mikrometre yaptık. Mikrometremizde LDR üzerindeki direnç değişiminden faydalandık. Lazerden LDR üzerine ışın gönderiliyor, aynı zamanda önüne bir cisim getirildiği zaman LDR’de gölgeden kaynaklı bir lens değişimi meydana geliyor. Bu lens değişimi de kalınlığı hesaplamamıza yardımcı oluyor. Bizim cihazımızın diğer cihazlardan farkı diğer mikrometre ölçümü yapan cihazlarda her kalınlık için aynı lazer boyutu kullanılıyor. Fakat biz cihazımızda lazeri ayarladık ve her farklı kalınlık için farklı farklı ışın vererek ölçüm yapabiliyor. Bizler, bu projemizle Samsun’da yapılan yarışmada bölge birinciliği elde ettik ve Kastamonu Bilim Sanat Merkezi olarak bölgemizi Türkiye şampiyonasında temsil etme hakkı kazandık. Mikrometrik ölçüm yapabilen cihazımız, sanayide elektronik araçların yapımında mikro parçalarda kolaylıkla kullanılabilir, ders materyallerinde kullanılabilir. LDR’nin ve lazerin hassasiyeti daha da artırılarak daha hassas ölçümlerde yapılabilir. Bizler, cihazımın patentini alabilmek için başvuruda da bulunduk. İnşallah bu cihazın patentini de alacağız." dedi.