Mahalle muhtarı, mahallesinde başlattığı projeyle Türkiye'ye örnek oluyor

Kastamonu Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu, caminin altında bulunan muhtarlık binasında vatandaşlardan topladığı kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

  • 1345
Mahalle muhtarı, mahallesinde başlattığı projeyle Türkiye'ye örnek oluyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu, Hedanioğlu Camisinin altında bulunan muhtarlık binasında vatandaşların giymediği, bol veya dar gelen ya da çeşitli sebeplerden ötürü giyemediği kıyafetleri toplayarak, bu kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Önce mahallesinde başlayan Muhtar Cozuroğlu, zamanla talep olmasıyla birlikte şuanda hem diğer mahallelere hem de ilçelerden gelen ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem de Kastamonu’da mülteci olarak bulunan ailelere bu kıyafetleri dağıtıyor.

İki yıldır ihtiyaç sahibi vatandaşlara topladığı kıyafetleri ulaştırdığını belirten Kastamonu merkez Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu, “Göreve geldiğimiz günden bu tarafa ne yapabilirim, insanlara nasıl yardımcı olabilirim diye düşünürken, kendi oturduğum yerde insanların kullanmadıkları elbiseleri ne yapıyoruz, yeni kıyafetlerimiz var, zayıflayan kişilere bol gelen kıyafetler var. Bana, bazen soruyorlar muhtarım giymediğimiz kıyafetler var, bunları ne yapabiliriz diyorlar. Birde apartmanlarda, apartman önlerinde ben kendim görüyorum, asansörü kullanmadığım zamanlarda merdivenlerden inerken daire kapılarının önlerinde giysiler görüyorum. Daha doğrusu buradan esinlenerek, mahallemde de ihtiyaç sahiplerini bildiğim için ben bunları alıp, ihtiyaç sahiplerine ulaştırayım dedim.”

Kendilerine gelen kıyafetleri tasnif ettiğini söyleyen Muhtar Cozuroğlu, “İki yıl gibi bir süre oldu, her geçen gün güçleniyoruz. Belirli kişiler kıyafet götürüyor. Bize gelen kıyafetleri buradan ben kendim ayırıyorum. Temiz olmasına, yırtığı söküğü olmamasına, beğenmediğimiz değil aksine giyemediğimiz veya dar gelen, bol gelen kıyafetlerimizi değerlendiriyoruz. İnanın bazen çok güzel kıyafetler geliyor bizlere. Bunu kendi mahallemde başlatmış olmama rağmen diğer mahallelerden gelenlere de aynı yardımları yapıyoruz. Mahallemin dışında inanın bazen ilçelerimizden bile ihtiyaç sahipleri geliyor ve biz, onlara kıyafetler veriyoruz” diye konuştu.

İhtiyaç sahibi vatandaşların kıyafet seçerken rencide olmaması için yanlarında durmadığını anlatan Muhtar Cozuroğlu, “Biz, ne kadar ikinci el kıyafet versek de bu bir güven meselesidir. Ben, onları rencide etmemek için inanın kıyafet seçerken bile yanlarına gelmiyorum, kendileri bakıp ihtiyaçları oranında kıyafet alıp gidiyorlar. Bu, karşılıklı bir saygı ve güven içerisinde böyle devam ediyor” şeklinde konuştu.

İnsanların mutlu olmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Muhtar Cozuroğlu, “Ben, bunu muhtarlığımın ek bir işi olarak görüyorum. İnsanlara buradan bir şeyler verip, onların buradan mutlu olarak gitmelerine gerçekten seviniyorum. Yalnız biz, burada bir aracıyız. Bu işi asıl halkımız yapıyor. Şu anda burada bulunan kıyafetler belki de bir sobada yanacak veya çöpe atılacak. Buda bir milli servettir, bir nebzede olsa bunun önüne geçebiliyorsak, ihtiyaç sahibi kardeşimizin üzerine, bir pantolon, altına bir ayakkabı, üzerine bir kazak verip, burada onu giyindirip gönderebiliyorsak en güzel mutluluk bence budur. Bundan bizim herhangi hiçbir beklentimiz yoktur. Mühim olan insanların mutlu olmasıdır” ifadelerini kullandı.

Mültecilere de kıyafetler verdiğini belirten Muhtar Cozuroğlu, şöyle konuştu: “Şehrimizde dışarıdan gelen çok sayıda insanlar bulunuyor. Iraklı, İranlı, Afganistanlı, Suriyeli, bunlar bizim din kardeşimiz oluyor. Bunlara hükümetimiz kapıyı açtıysa bizlere de bu insanlara sahip çıkmak düşüyor. Bizde, bu düşünce ve amaçla burada toplanan kıyafetlerin yüzde 20’sini dışarıdan ilimize mülteci olarak gelenlere de veriyoruz”