Mehmet Reis "İnebolu için el ele verelim"

İnebolu Lisesi 1974 yılı Lise mezunları organizasyonuna katılan Mehmet Reis, etkinlik esnasında duygusal anlar yaşadı.

  • 629
Mehmet Reis "İnebolu için el ele verelim"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

1974 yılı İnebolu Lisesi mezunlarından olan Mehmet Reis yaptığı açıklamada İnebolu için birlik ve beraberliğe dikkat çekti.

İnebolu’nun köklü bir tarihe sahip olduğunu bu yüzden de İlçenin tanıtımının önemli olduğunu vurgulayan Reis, İnebolu’yu çok sevdiğini belirtti. İnebolu için elinden geleni yapacağını ve ileriki nesillere güzel bir İnebolu bırakmak istediğini söyleyen Reis, şu bilgileri aktardı:

"1971 yılı ortaokul ve 1974 yılı lise arkadaşlarımızla bir araya geldik, duygulanmamak elde değil. Buradaki amaç, belki 20 yıldır 30 yıldır birbirini görmeyen ya da o kadar süre içinde İnebolu’ya gelmemiş insanların uzun bir aradan sonra birbirini görmesi ve İnebolu’ya gelerek ilçemizin tanıtımı için de fayda sağlamasıdır. Önemli olan bizim o dönemin şartlarında okuyarak birbirimizle çok daha fazla kenetlenmiş şekildeki o beraberliği, birlikteliği ileriki nesillere yaşatmak. 45 yıl oldu dile kolay. Aramızdan ayrılanlar var. Bir sene sonra veya bir daha ki dönem içerisinde görüşüp görüşemeyeceğimiz belli değil. Onun için ben diyorum ki; Biz bunu sadece 1974 mezunları olarak değil, 1969 yılından buyana İnebolu Lisesinde okumuş, mezun olmuş bütün arkadaşlarımız böyle geleneksel hale getirseler inanıyorum ki daha güzel olur. Ben bugün dört torunumla birlikte geldim. Kızlarımla birlikte torunlarımı da getirdim ki ata topraklarını görsünler, biz olmadığımız zamanlarda yine buralara gelsinler. Hep böyle yaparsak İnebolu’ya dönüş olur ve İnebolu’yla ilgili de tanıtım olur."

"İnebolu’nun tanıtımı için çalıştım"

İnebolu’nun kendisi için çok değerli bir yer olduğunu belirten Reis sözlerine şu ifadelerle devam etti; "Ben İnebolu’da doğdum, İnebolu’da okudum. Uzun yıllarım burada geçti ama İstanbul’a gidince anladım ki ben İnebolu’nun tarihini bilmiyormuşum. İstanbul’a gittiğim dönemde kitaplar okuyarak öğrendim ilçemizin tarihini. Sizde hatırlarsınız ki ben İnebolu’nun üç girişine ve çıkışına büyük billboardlarla İnebolu’nun tarihini ve kurtuluş savaşında İnebolu’nun önemini yazdım. Türkiye’de Beyaz Şeritli İstiklal Madalyalı tek ilçe İnebolu’dur. Ama biz bunu yeterince tanıtamıyoruz. Ben kendi şirketimin içerisine Şerife Bacı, Halime Çavuş, Salih Reis anıtlarını yaptırdım. Buradaki amaç geçmişimizde bu ülke için hizmet etmiş, vatan için canını hiçe saymış kahramanlarımızı unutturmamak. Babam yaklaşık 10 sene önce 5500 imza toplayarak İnebolu ile Ankara arasında ki yolun İstiklal Yolu olması için büyük gayret sarf etti. İnebolu’nun tarihte ki ve kurtuluş savaşındaki önemini dünyaya duyurmak için çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Ben bugün burada çok değerli hocalarımızla bir araya geldim. Eminim ki bu değerli hocalarımız da gittikleri yerlerde İnebolu’nun ismini duyuruyorlardır. İlçemizin önemini, Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Gözüm Sakarya’da Kulağım İnebolu’da' sözünden de anlamak mümkündür. Ben şimdiye kadar 52 tane üniversitede söyleşilere katıldım. Katıldığım söyleşilerde konu ne olursa olsun ben bir şekilde İnebolu’yu anlattım. Hem ilçemize gelen, hem İnebolu’dan beni ziyarete gelen veya yabancı misafirlerimize 10 bine yakın rozet dağıttık."

"Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz"

Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilirse her şeyin daha güzel olacağını vurgulayan Reis; "Daha önceki konuşmalarımda da söyledim. Bizim atalarımız bu ülkenin kuruluşunda imece usulü ile çalışmış, hangi düşünceden olursak olalım İnebolu için birleşmeliyiz, İnebolu için güzel şeyler yapmalıyız. Ben 9 yıl İnebolu Yatırım A.Ş. Başkanlığını yaptım. İnebolu’da yatacak yok, yemek yiyecek yer yok demişlerdi ama biz yine de 65 kişi bir araya gelerek bir şeyler yapmaya çalıştık. Gönlüm isterdi ki sonucu böyle olmasın. Kişiler gelip geçicidir lakin önemli olan arkanızda kalıcı izler bırakmaktır. 9 sene görev yaptığım dönem içerisinde bize değil, İnebolu için güzel şeyler dediler. Ben görevi aldığım dönmede İstanbul’daki işimi bırakırcasına geldim buraya, çünkü ben İnebolu için bir sorumluluk almıştım ve ne yapıyorsam gönülden yapıyordum.  Eğer bugün İnebolu hak ettiği yerde değilse ilk olarak kendimizi sorgulamalıyız, bu ilçede yönetici olanlar kendisini sorgulamalı. İllaki her yönetici bir şeyler yapmıştır ama önemli olan Kaymakamımızın da dediği gibi İnebolu’nun tanıtımı için çalışmak. Dediğim gibi makamlar, mevkiler geçici, önemli olan yapacağımız bir işi ileriye dönük yapmaktır. Ben İnebolu’yu çok seviyorum, ben burada doğdum. Benim dedelerim İstiklal Savaşında, Kurtuluş Savaşında ve Çanakkale’de şehit oldular, onun için ben kendi bölgemi seviyorum. Ben Reis adını alıyorsam atalarımdan, dedelerimden, babamdan dolayı alıyorum. Ben bu okula yamalı pantolon ile gittim ama hiçbir zaman yüksünmedim. Ben İnebolu’dan para kazanarak İstanbul’a gitmedim, ben İstanbul’da bir şeyler yapmaya çalıştım elimden geldiği kadar. Bugüne kadar yaklaşık 1500 öğrenciye burs verdim çünkü ben zor şartlar altında büyüdüm, o yokluğu, o sıkıntıyı biliyorum. Ben köy çocuğuyum. O zamanlar köy ile kasaba arasında dağlar kadar fark vardı, insanlar farkı bakış açılarına sahipti. Ama biz bundan da yüksünmedik. Ben hala İnebolu plajında bulaşık yıkayan, garsonluk yapan köy çocuğuyum bundan hiçbir zaman utanmadım. Ben yöremi seviyorum, ülkemi seviyorum. Bizim için, gelecek nesil için hepimizin birlikte gayret olması lazım. Eğer biz birbirimizi seversek, birbirimizi sayarsak bazı şeyleri geride bırakarak tek bir amaç doğrultusunda hareket edersek başarılı olabiliriz. Çünkü Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bir ülke var ve bu konuda sadece gençlere değil bizlere de çok görevler düşüyor. Biz çabalamalıyız ki ileride gençlerimiz de bizim yolumuzdan ilerlesin. Ben çıktığım televizyon programlarında da söylemişimdir benim doğduğum yer benim borçlu olduğum yerdir. Önce ülkem, sonra İnebolu. Bizim bu borcu ödememiz gerekir. Herkes beni bilir, Mehmet Reis yöresini sever, ne yaparsa yüreğinden yapar. Onun için ben tarihimizi yaşatmaya çalışıyorum. Bu konuda sizlere de çok teşekkür ederim. Bizim sesimiz sizsiniz ve buradaki sesi sizler duyuruyorsunuz" dedi.