Milletvekili Baltacı'dan İçişleri Bakanı Soylu'ya soru önergesi!

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Doğanyurt Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarını İçişleri Bakanı Soylu'ya soru önergesi vererek Meclis gündemine taşıdı.

  • 766
Milletvekili Baltacı'dan İçişleri Bakanı Soylu'ya soru önergesi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Doğanyurt Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi vererek Meclis gündemine taşıdı.

Soru önergesinde; Doğanyurt Belediye Meclis Üyesi Mustafa Hamdullah Kayıran’ın İnebolu Cumhuriyet Savcılığına Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya hakkında “zimmet, görevi kötüye kullanma, sahte belge tanzimi, usulsüz mal temini, belediyeyi zarara uğratma” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduğuna dikkat çeken Milletvekili Hasan Baltacı, “iddialar arasında binlerce lirayı bulan ihaleler ve doğrudan teminlerin yakın kişilere usulsüz verildiği, alınmayan malların alınmış gibi, yapılmayan işlerin de yapılmış gibi gösterilip belediyenin yani halkın parasının gasp edildiği ileri sürülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Bakan Soylu’dan Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya hakkında savcılığa intikal eden iddialarla ilgili bir inceleme yapıp yapmadıklarını cevaplamasını isteyen Milletvekili Hasan Baltacı ayrıca Bakan Soylu’ya mahkemenin salahiyeti ile isnat edilen suçlamaların karartılmaması açısından belediye başkanının görevde tutulmasının ne kadar doğru olduğunu sordu.

Milletvekili Baltacı Süleyman Soylu’ya yönelttiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

“Kastamonu Doğanyurt İlçe Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Hamdullah Kayıran tarafından, Doğanyurt İlçe Belediye Başkanı Ahmet Kaya hakkında “zimmet, görevi kötüye kullanma, sahte belge tanzimi, usulsüz mal temini, belediyeyi zarara uğratma” suçlamasıyla Kastamonu İnebolu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu kamuoyuna yansımıştır. Bu iddialar arasında binlerce lirayı bulan ihaleler ve doğrudan teminlerin yakın kişilere usulsüz verildiği, alınmayan malların alınmış gibi, yapılmayan işlerin de yapılmış gibi gösterilip belediyenin yani halkın parasının gasp edildiği ileri sürülmektedir.

Buna göre;

-Kastamonu Doğanyurt İlçe Belediye Başkanı’nın söz konusu yönetimine ilişkin bakanlığınıza bir şikâyet yansımış mıdır? Yansımış ise hangi iş/işlemler yapılmıştır?

-Belediye başkanı hakkında savcılığa intikal eden iddialar hakkında bir inceleme/değerlendirme bakanlığınız tarafından yapılmış mıdır? Sonuçları ne olmuştur?

-Başkan ile birlikte görev yapan bir Belediye Meclis Üyesinin yargıya taşıdığı hususlar aydınlatılıncaya kadar başkan hakkında bir idari karar alacak mısınız?

-Hakkında çok ciddi iddialar bulunan belediye başkanının mahkemenin salahiyeti ve isnat edilen suç/suçlamaların karartılmaması açısından görevden uzaklaştırılması gerekmez mi?

-Bakanlığınız görev ve yetkisi dahilinde pek çok belediye başkanı için uyguladığınız görevden uzaklaştırma kararını Doğanyurt Belediye Başkanı için de uygulayacak mısınız?”