Müzeyyen SENAR

Devlet Sanatçısı Müzeyyen Senar kimdir? Müzeyyen Senar'ın hayatı. Müzeyyen Senar ve Atatürk.

  • 2665
Müzeyyen SENAR
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Divası olarak anılan Türk Sanat Müziği (TSM) sanatçısı Müzeyyen Senar, 16 Temmuz 1918 tarihinde Bursa'ya bağlı Keles ilçesinde dünyaya geldi. Çocukluğu Osmanlı'nın son, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına denk gelen sanatçı, geçim sıkıntılarından ötürü ailesiyle beraber İstanbul'a göç etti.

O döneme ait ağır musikileri henüz 6 yaşında olmasına rağmen eksiksiz söyleyen Müzeyyen Senar, doğuştan gelen saf bir yeteneğe sahipti. Kısa bir süre kekemelik sorunuyla boğuşmasına rağmen eğitim aldığı üstadları sayesinde bunu aştı. 12 yaşındayken babasıyla yaşadığı evi terk ederek Üsküdar'daki annesinin yanına taşınan Senar, 13 yaşında Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne kaydoldu.

Cemiyete girişi

Emin Ongan ve Necati Tokyay'dan makam, nota ve usul dersleri aldı. 14 yaşına geldiğinde Hayriye Örs ve Kemal Niyazi Bey gibi isimlerden de ders aldı ve cemiyetin içine girmeye başladı. Yeteneğiyle dikkat çeken genç Senar, Selahattin Pınar, Yesari Asım Arsoy, Osman Nihat Akın ve Lemi Atlı gibi isimlerle tanışarak İstanbul Radyosu'na girdi. Böylece profesyonel müzik kariyer başladı.

Radyodaki programları sayesinde sesiyle hem dinleyicilerin hem de gazinocuların dikkatini çeken Müzeyyen Senar, o yılların en ünlü gazinocularından İbrahim Dervişzade tarafından yıldızlar programına alındı. Fasıl ekibiyle değil; solo olarak sahneye çıkma şartı koşan Senar, solistlik kavramının da öncüsü oldu.

Müzeyyen Senar ve Atatürk

Radyo yıllarında Atatürk'ün de dikkatini çeken Müzeyyen Senar birçok kez Mustafa Kemal Atatürk'ün huzurunda sahne aldı ve davetlerine katıldı. İlk taş plağını da çok geçmeden çıkardı. 1941 yılında İstanbul Radyosu'ndan ayrıldı.

Evlilikleri

Müzeyyen Senar, 1934'te Mahir Kürklü ile nişanlandı fakat evlilik gerçekleşmeden ayrıldılar. 1935 yılında soyadını aldığı Ali Senar'la evlendi. 1943 yılında Ercüment Işıl'la, 1953 yılında da Tevfik Hamza'yla evlenerek üç evlilik gerçekleştirdi. İlk evliliğinden bir, ikinci evliliğinden de iki çocuğu oldu.

İlk yurt dışı konseri

1947 yılında Paris'te verdiği konserle Türkiye için bir ilki gerçekleştirdi. Konser sonrası ülkeye döndüğünde kahraman gibi karşılandı. Son konserini ise 5 Eylül 2006 yılında İstanbul'da bulunan Sepetçiler Kasrı'nda verdi. Hayatı boyunca 500 plak ve albüme imza attı; 1998 yılında ise Devlet Sanatçısı unvanı aldı.

Müzeyyen Senar'ın ölümü

26 Eylül 2006 yılında İzmir'de bulunan evinde fenalaşan Senar, tedavi altına alındı. Uzun süre fizik tedavi gördü. Doktorların tedavi olarak yapılabilecek başka bir şey kalmadığını söylemesi üzerine Bodrum'daki evine götürülen Senar uzun yıllar hastalıkla mücadele etti ve 8 Şubat 2015 tarihinde Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.