Obama Beyaz Saray'da İftar Verdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, Ramazan ayı münasebetiyle Beyaz Saray'da iftar verdi. ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın döneminden itibaren her yıl geleneksel olarak düzenlenen Beyaz Saray'daki iftar yemeğine Müslüman toplumun genç temsilcilerinin yanı sıra, başörtülü olduğu için 2008 yılında Abercrombie&Fitch mağazasında işe alınmayan ve başlattığı hukuk mücadelesini 7 yıl sonra kazanan Samantha Elauf ve aralarında Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da bulunduğu Müslüman ülkelerin diplomatik temsilcileri de katıldı.

  • 462
Obama Beyaz Saray'da İftar Verdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Yemekte konuşan Obama, özellikle orada bulunan “ilham verici genç insanlar” olmak üzere bütün misafirlere teşekkürlerini sundu. “İnancımız ne olursa olsun biz bir aileyiz” mesajını veren Obama, bu yılın başlarında Chapel Hill’de 3 Müslüman Amerikalı gencin öldürülmesi sonrasında bütün inançlara mensup Amerikalıların oradaki toplumun yardımına koştuğunu hatırlatarak, “Bu akşam dualarımız ayrıca Charleston ve Emanuel Ana Kilisesi ile birlikte. Amerikalılar olarak, insanların kim olduğu, nasıl gözüktükleri, kimi sevdikleri ve nasıl ibadet ettiklerine göre hedef alınmamaları gerektiğinde ısrar ediyoruz” dedi.

ABD Başkanı Obama konuşmasında ayrıca başörtüsü taktığı için 2008 yılında işe alınmayan ancak 7 yıl süren hukuk mücadelesi sonunda ABD Yüksek Mahkemesi’nin haklı bulduğu Müslüman genç kız Samantha Elauf’u, hakkını savunmada gösterdiği cesaretinden dolayı kutladı. Elauf’un başörtüsü takabilme hakkını savunmaya karar verdiğini ve Yüksek Mahkeme’ye kadar giderek davayı kazandığını anlatan Obama, “Ben onun yaşındayken bunu yapamazdım. Seninle gurur duyuyoruz Samantha” diye konuştu.

ABD Başkanı daha sonra aralarında Elauf’un da bulunduğu genç temsilcilerin yanına giderek ellerini sıktı.

WASHINGTON (İHA)