"Bakır madenindeki sızıntı canlı hayatı olumsuz etkiliyor"

Cumhuriyet Halk Partisi, Hanönü'de faaliyet gösteren maden işletmesinde meydana gelen atık sızıntısıyla ilgili yerinde inceleme yaptı.

  • 1218
&quotBakır madenindeki sızıntı canlı hayatı olumsuz etkiliyor"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hanönü'de faaliyet gösteren maden işletmesinde meydana gelen atık sızıntısıyla ilgili hafta sonu yerinde inceleme yapıp sorunu İl Genel Meclisi gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çevre Sağlık Komisyonu’nun çalıştırılması önerisi tüm parti gruplarının desteğiyle kabul edildi.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in talimatıyla geçtiğimiz Cumartesi günü Hanönü'de inceleme yapan İl Genel Meclis Üyeleri Muzaffer Pamir, Ercan Öztürk ve Atilla Bayram Pirci, İl Genel Meclisi’nin dünkü birleşimine konuyu taşıdı.

CHP grubunun hazırladığı önergeye AKP ve MHP grup başkanları ile üyeleri de imza verdi.

Hanönü'de insan, hayvan ve çevre sağlığının tehlike altında olduğuna dikkat çeken önerge gündeme alındıktan sonra oy birliğiyle Çevre ve Sağlık Komisyonu’na sevk edildi.

Önergede Hanönü’de yaşanan sorunla ilgili şu ifadelere yer verildi;

"ATIK BORUSU PATLADIĞI VE BÜYÜK BİR ALANI ETKİLEDİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİR"

"Hanönü ilçemizde faaliyet gösteren maden işletmelerine ait Gökırmak Bakır Madeni Projesinde geçtiğimiz hafta Atık Depolama Havuzunda sızıntı yaşanmıştır. Yaptığımız incelemeler kapsamında işletme yetkilileriyle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde maden atıklarının havuza iletimini sağlayan hat üzerindeki borunun patlaması sonucu sızıntının meydana geldiği öğrenilmiş, büyük bir alanı etkilediği tespit edilmiştir. Sızıntının; Yılanlı Çayı ve Gökırmak’a karıştığı yönündeki şikayetlerin doğru olduğu, tarım arazilerinin, içme suyu kaynaklarının dolayısıyla canlı hayatının olumsuz etkilendiği yaptığımız incelemeler neticesinde görülmüştür."

"ASİTİK MADEN SUYU HAYATI YÜZLERCE, HATTA BİNLERCE YIL SÜRECEK ŞEKİLDE YOK EDEBİLİR"

"Ayrıca sızıntı olan alanda kaya parçalarının toz haline geldiği de tarafımızca tespit edilmiştir. Bu durumun ancak asitik maden suyu ile temas halinde oluşabileceği bilinmektedir. Her maden asitik maden suyu oluşturabilir. Asitik maden suyu; su ve havanın toprağın derinliklerinde sülfürle karışarak ağır metalleri ve diğer zehirli maden atıklarını çözen asitler oluştuğunda ortaya çıkar. Bu zehirli karışım kayaları eriterek toprağa, yer altı suyuna, ırmaklara ve göllere karışır. İlk etapta tehlike fark edilemeyebilir ancak sudaki zehirler insanları, hayvanları, bitkileri yavaş yavaş hasta eder. Asitik maden suyu madeninin çevresindeki hayatı yüzlerce, hatta binlerce yıl sürecek şekilde yok edebilir."

"ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU ÇALIŞMA YAPMALI"

"İşletme yetkilileri söz konusu arızanın giderildiği yönünde tarafımıza bilgi vermiştir ancak Atık Deposu Havuzu, toplamda 180 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü Şehit Faruk Karagöz Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu ile 44 öğrencinin barındığı Şehit Faruk Karagöz Öğrenci Pansiyonuna 400 metre mesafededir. İncelemelerimiz kapsamında ayrıca Atık Depolama Havuzunun 5 yıl ömrü olmasına rağmen 1.5 yılda yüzde 75 doluluk oranına ulaştığı görülmüştür. Atık Depolama Havuzunda meydana gelen sızıntının bağımsız uzman bir ekip tarafından mutlaka incelenip etkilerinin belirlenmesi, bir daha aynı sorunla karşılaşılmasının önüne geçilmesi için Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun çalışma yapıp hazırlanacak rapor doğrultusunda gerekli tedbir ve yaptırımların uygulanmasını arz ve talep ederiz.”