"Ramazan ayı, adeta bütün senenin temel dinamiği gibidir"

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, Ramazan ayı nedeni ile mesaj yayımladı.

  • 388
&quotRamazan ayı, adeta bütün senenin temel dinamiği gibidir"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ünlü yazılı mesajında; “İnsanlık için en özel şekilde, yılda bir ay yaşanan, manevi güzelliklerin doruklara çıktığı bir Ramazan ayına daha kavuşmuş bulunuyoruz. Recep ve Şaban ayları ile Kandillerin muştuladığı Ramazan ayı, adeta bütün bir senenin temel dinamiği gibidir.

Rahmet, bereket, feyiz, ilham, merhamet, dostluk, dayanışma, yardımlaşma, paylaşma, sevgi, saygı, coşku, muhabbet gibi duyguların en yoğun yaşandığı günlerdir Ramazan günleri. Sene içinde geçen mevsimlerin, ayların özünü ve ruhunu, en tatlı dille bize aktarıverir o günler.

Ramazan ayı yoğunlaştırılmış manevi bir program gibidir. Gecesi-gündüzüyle adeta hızlandırılmış bir mana eğitimidir. Belki de insanın kendini muhasebe etme fırsatı bulabildiği, kendine gelme imkânına kavuşabildiği, eğriyi doğruyu iyice fark edebildiği, yeniden dirilmek için kapıların açılabildiği hayatın dönüm noktası olacaktır.

Çünkü bu ayda bir ruh terbiyesi hükmündeki oruç nimeti insanlığa sunulmuştur. Oruç, hem bir toplum için ruhların arınmasını, hem de insan sağlığı açısından bir beden eğitimini içerir.

İnsanlık her gün çeşitli nimetlerle ödüllendirilmektedir. İnsanlar Ramazanla sabrın ve açlığın zorluğunu, tokluğun kıymetini, sağlığın büyük bir nimet olduğunu daha iyi idrak eder.

Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’in nazil olması başta olmak üzere, yeryüzündeki bütün hayır ve bereketleri özünde toplayan bir aydır. Bu ay içinde oluşturulan birlik ve beraberlikler, yıl boyu, hatta belki bir ömür boyu sürecek birlik ve beraberliklerin sebebi ve çekirdeğidir. Bu beraberlik sadece insanlarla ve dostlarla değil, aynı zamanda ibadetlerle olan beraberliktir.

Bu ayda her yönden kat edilen mesafe diğer aylara göre çok fazladır. Ramazan’ı değerlendiren bir insan, diğer ayları da manen daha dolu dolu geçirir. Umarım ki bu ayı en iyi şekilde değerlendirenlerden oluruz.

Bu duygularla, bir aylık misafirimiz olan Ramazan ayının, Aziz Milletimizin birlik ve beraberliğinin kuvvetlenmesine, tüm insanlık için, bereket, barış, huzur ve manevi kazançlara vesile olmasını temenni eder, Tüm İslam Aleminin ve Kastamonulu hemşerilerimin Mübarek Ramazan Ayını tebrik ederim.”