Rektör Topal, hakkındaki iddiaları yanıtladı

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesindeki atamalarla ilgili iddiaları yanıtladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Rektör Topal, hakkındaki iddiaları yanıtladı
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesindeki atamalarla ilgili iddiaları yanıtladı.
Kastamonu Güncel - Murat ŞENGÜL

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, kendisi ve üniversitesiyle ilgili çıkan habere ilişkin kanuni haklarını kullanacağını bildirdi.

Rektör Topal, yaptığı yazılı açıklamada, bazı gazetelerde Kastamonu Üniversitesinde "usulsüz atamalar" yaptığıyla ilgili iddialar ortaya atıldığına işaret etti.

İddiaların doğru olmadığını savunan Topal, dekanların Yükseköğretim Kurulunca seçildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bilindiği üzere ilgili mevzuat uyarınca dekanlar rektörün önereceği, üniversite içinden veya dışından üç profesör arasından Yükseköğretim Kurulunca üç yıl süre ile seçilir ve normal usul ile atanır. Dolayısıyla iddia edildiği üzere 'bir rektörün kendisini dekan ataması' diye bir usul ve uygulama söz konusu değildir. Öte yandan üniversite rektörleri, fakültelerde dekan bulunmadığı süre zarfında, dekanlığa uygun kişi atanana kadar Yükseköğretim Kurulunun kararıyla dekanlık görevine vekalet edebilmektedirler."

Rektör Topal, "rektör yardımcısı olarak bir arkadaşını atadığı" yönündeki iddialarla ilgili ise, şunları kaydetti:

"Rektör yardımcısı olarak atanan hocalarımızın her biriyle rektörlük görevimin ardından tanışmış olup öncesinde herhangi bir tanışıklığımız ya da arkadaşlığımız bulunmamaktadır. Mezkur (adı geçen) haber metinlerinin içeriğinde kastedilen kişi doktor öğretim üyesi olup, rektör yardımcısı olarak atanması zaten kanunen de uygun ve mümkün değildir. Müdür olarak kuzenimin, kardeşimin, arkadaşımın atandığı yönündeki iddialar ise daha haber metinlerinde dahi tutarlılığı bulunmayan ve doğru olmayan hususlardır. Müdür olarak atandığı ifade edilen ve halen Türkçe Eğitimi ABD Başkanı olan hocamız, rektörlük görevine atanmamın çok öncesinden (2000 yılı) bu yana kurumumuz bünyesinde öğretim elemanı olarak görev yapmakta olup mesleki yeterliliği çerçevesinde Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne atanmış bir öğretim üyemizdir."

Haberle ilgili hukuki süreci başlatacağının altını çizen Topal, açıklamada "Basın yayın kuruluşlarının hem meslek ahlakı hem profesyonellik itibarıyla tarafsız, kasıtsız ve titiz çalışmaları gerekmektedir. Bahsi geçen iftiraları üreten ve yayan kişi ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve kanuni haklarımı kullanacağımı kamuoyuna saygıyla belirtmek isterim." ifadelerine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 6

 • kerim | 05 Ekim 2021 19:13

  Rektör eksik söylemiş, TÖMER müdürüne öğretim üyesi demiş, amca oğlu kelimesini gizlemiş

 • A.D | 03 Ekim 2021 19:33

  Konu hakkinda bilgim ve fikrim olmadigini soyleyen sahis bence senin olaylar ve konularla ilgili hic bi bilgin yok...at gozluklerini cikarman tavsiye olunur:)

 • A.D | 03 Ekim 2021 19:31

  Sayin B.H bir ögrenci olarak bence daha cok yolunuz var bence aklinizin cok ermedigi konularda yorum yapmayin...sonucta ögrencisiniz bence belli bi seviyeye gelince tartisalim sizinle:)

 • B.H | 03 Ekim 2021 17:57

  Merkez kampüste eğitim alan bir öğrenci olarak herhangi bir dersimiz boş geçmedi. Öğretim görevlisi eksiği olduğunu zannetmiyorum. Her gitmek isteyeni gönderirseler kastamonuda kim kalacak. İste o zaman eksik olur. Kastamonuya hizmet etsinler. Azcık mantık sayın A.D.

 • A.D. | 03 Ekim 2021 17:23

  İnsanların bilmediği bir konuda fikir yürütmesi hatta daha da ileri giderek mesnetsiz bir şekilde ithamda bulunması anlaşılabilir bir durum değil. Hangi myo da ya da fakültede ders verecek hoca yok ya da kim kadro buldu da ona muvaffakiyet verilmedi bir söylerseniz üniversiteyi takip eden birisi olarak çok mutlu olacağım

 • A.D | 03 Ekim 2021 17:05

  Peki sorar mısınız rektör beye bunca yıldır bu üniversiteye emek verip yıllardır kadro bekleyen öğretim görevlilerine neden kadro vermiyor, bu insanlar başka üniversitelerden kadro bulduğunda ise neden muvaffakiyet vermiyor? Amacı nedir neye hizmet ediyor? Bu sebepten neredeyse üniversitede ve meslek yüksek okullarında ders verecek hoca kalmadı bu konuda ne düşünüyormuş acaba??? Çok meraktayız sorar misiniz? Niye üniversitede öğretim görevlisi kalmadı?

BUNLARA DA BAKIN