Reyhanlı'da Hayat Normale Dönüyor

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, 46 kişinin hayatını kaybettiği, 100'den fazla insanın yaralandığı saldırıların ardından ilçe halkı, yaralarını sarmaya ve hayatlarını normale döndürmeye başladı.

  • 496
Reyhanlı'da Hayat Normale Dönüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

REYHANLI'DA HAYAT NORMALE DÖNÜYOR 

-HATAY’IN REYHANLI İLÇESİNDE 46 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ, 100’DEN FAZLA İNSANIN YARALANDIĞI PATLAMALARIN ARDINDAN İLÇE HALKI, YARALARINI SARMAYA VE HAYATLARINI NORMALE DÖNDÜRMEYE BAŞLADI 

-PATLAMANIN YAŞANDIĞI SEMTLERDEKİ ESNAF İŞ YERLERİNİ ONARMAYA ÇALIŞIRKEN, ÖĞRENCİLER DE OKULLARININ YOLUNU TUTTU

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 46 kişinin hayatını kaybettiği, 100’den fazla insanın yaralandığı saldırıların ardından ilçe halkı, yaralarını sarmaya ve hayatlarını normale döndürmeye başladı. 
Reyhanlı halkı, Cumartesi günü beşer dakika arayla meydana gelen ve ilçeyi savaş alanına çeviren saldırıların izlerini silmeye çalışıyor. “Hayat devam ediyor” diyen vatandaşlar, giden yakınlarının acılarını yüreğinde taşısa da, yaşadıkları korkuyu ve paniği unutmaya gayret ediyor.
Patlamanın yaşandığı semtlerdeki esnaf da, haftanın ilk günüyle birlikte, bir yandan işyerlerini onarıyor, diğer yandan da saldırıyı gerçekleştirenlere lanet yağdırıyor. Sağduyuyu ve akl-ı selimi elden bırakmayacaklarını ifade eden vatandaşlar, Reyhanlı’nın bu saldırıyı asla hak etmediğini vurguluyor.
İkinci patlamanın yaşandığı Postane Meydanı’nın birkaç sokak arkasında züccaciye dükkanı işleten Ayşe Yapıcı, yaşadığı korku dolu dakikaları anlatarak, “Bir anda patlama sesini duyduk. İlk patlamayı duydum dışarı attım kendimi. İkinci patlamada zaten olan oldu. Birinci patlamada içerden hasar gördük. İkinci patlamada ön cephemiz hasar gördü. Zararımız çok ama ne diyelim sağlık olsun. Hayat devam edecek” diye konuştu.
Reyhanlı Öncü Haber Gazetesi sahibi Hasan Özdemir de, patlamayı yaşayanlardan. Haftanın ilk gününde çıkartacağı gazetenin hazırlıklarına başlayan Özdemir, gazetelerinin manşetinde Reyhanlı halkının bu tabloyu hak etmediğine yer vereceğini söyledi. Özdemir, şöyle konuştu:
“Hayat devam ediyor gördüğünüz gibi. Hasar tespitleri yapılıyor. Şu an biz de haftanın ilk gününde işyerimizi açtık. Ben zaten yerel gazete sahibiyim. Bir gazete çıkartacağız. Onun hazırlığı içindeyiz. Reyhanlı bunu hiç hak etmedi. Patlama anında da buradaydım. Hep televizyonlarda seyrediyorduk; Beyrut’u, Gazze’yi... Reyhanlı böylece Beyrut, Gazze oldu. Biz, Reyhanlı halkı olarak bu tabloya layık değiliz.”
Reyhanlı’da hayatın en kısa sürede normale dönmesi için, okullar tatil edilmemişti. Bugün de sabahın erken saatlerinden itibaren okullarının yolunu tutan öğrenciler, sıralardaki yerlerini aldı. Öğlen okula giden bir grup öğrenci ise, sınıf arkadaşlarına taziye ziyaretinde bulundu. Arkadaşlarından birinin babasını, birinin ise dedesini kaybettiğini ifade eden öğrenciler, bu acının bir daha yaşanmaması için dua ettiklerini söyledi.