Sağlık çalışanlarının sorunları görüşüldü

Sağlık Bakanı Koca ile sağlık çalışanlarının temel sorunları ve çözüm önerileri üzerine görüşüldü.

  • 1383
Sağlık çalışanlarının sorunları görüşüldü

Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, 7'inci toplu sözleşme görüşmesi yapıldığını açıkladı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Irgatoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı ziyaret etti.

7'inci dönem toplu sözleşme süreciyle ilgili bilgi verilen görüşme Bakanlıkta gerçekleştirildi. Sağlık-Sen'in hazırladığı tekliflerle ilgili Bakan Koca ile istişarede bulunuldu.

Ziyarette, sağlık çalışanlarının temel sorunları ve çözüm önerileri üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Genel Başkan Mahmut Faruk Doğan, yakın zamanda Bakan Koca'nın sağlık çalışanlarına gönderdiği mektupta Sağlık-Sen'in toplu sözleşme teklifleri arasında yer alan sorunlara dikkat çekmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise süreci yakından takip ettiğini belirterek ziyaretten dolayı Sağlık-Sen heyetine teşekkür etti.

Sağlık personelini ilgilendiren 109 maddelik toplu sözleşme teklif listesinde yer alan bazı maddeler şu şekilde sıralandı:

"Sabit ek ödemelerde artış yapılması, nöbet ücretlerinin ortalama 3 kata kadar artırılması, tüm sağlık çalışanlarının icap nöbet ücretinden yararlanması, sağlık çalışanlarına gece tazminatı ödenmesi, ek ödeme tavan oranlarının artırılması, taban ödemelerin artırılması, taban ödemenin emekliliğe yansıtılması, özel hizmet tazminatının artırılması, koruyucu giyim ve donanım malzemesi yardımı verilmesi, 14 Mart Tıp Bayramı’nda ikramiye verilmesi, Aile Hekimliği tavan, teşvik ve destek ödemelerinin artırılması, sosyal hizmet tazminatının artırılması, üniversite hastanelerinde görevli personele kurumlar arası yer değişikliği hakkı verilmesi, teşvik ek ödemelerinin artırılması, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için kreş yardımı, yıllık izin sürelerinin tamamında ek ödemelerden kesinti yapılmaması, hizmet kolundaki tüm çalışanlara toplu taşımada indirim, idari izinlerde nöbet ücreti ve nöbet izni probleminin çözülmesi, salgın ile mücadeleye bir derece."