Sağlık işçileri alacaklarını istedi

Sağlık işçileri geriye dönük alacaklarının geciktirilmesine tepki gösterdi.

  • 1378
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Sağlık işçileri alacaklarını istedi

Öz Sağlık-İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Abdurrahman Yılmaz, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklamasında bulundu.

Sendika üyelerinin katıldığı basın açıklamasında, "Emeğimizi hiçe sayıp, ekmeğimize ortak oldunuz" diyen Yılmaz, "Alnımızın teri, vicdanlarınızda kurudu. Geriye dönük alacaklarımızın daha fazla geciktirilmeden ve tek kalemde ödenmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Toplu İş Sözleşmesi'nin üzerinden 46 gün geçti"

Abdurrahman Yılmaz, "Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş olarak 190 bin işçimiz işveren sendikası TÜHIS ile imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi'nin üzerinden 46 gün geçti. Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçti. Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdık. Hesaplamalar yapılıyor dediniz bekledik. Kasada para yok, ek bütçe istedik dediniz bekledik. Bütçe Meclis'ten daha çıkmadı dediniz bekledik." şeklinde konuştu.

"Biz sabırla beklerken bu arada neler oldu"

Öz Sağlık-İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Abdurrahman Yılmaz, "Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı. Vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200'e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik." ifadelerini kullandı.

"Sabrımız bitti, öfkemiz büyüdü"

Yılmaz, "Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sıbrımız bitti, öfkemiz büyüdü. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti. Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor." dedi.

"Ödemelerin yapılmasını 'itibardan' sayıyoruz"

Öz Sağlık-İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Abdurrahman Yılmaz şöyle devam etti:

"Alacak öderken bile işçiyi kadrosuna göre böldünüz. 696'lılara üvey evlat muamelesine devam ediyorsunuz. Biz bu ayrımı yaşıyoruz, sizde bunu görün artık. Vatan görevi diyerek gece gündüz pandemide depremde nefes almadan 'peşin' çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı istiyoruz. Geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden ödemelerin yapılmasını 'itibardan' sayıyoruz."