Şeyh Şabanı Veli Yetim Destekleme Merkezi açıldı

Kastamonu İHH tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen Şeyh Şabanı Veli Yetim Destekleme Merkezi törenle açıldı.

  • 662
Şeyh Şabanı Veli Yetim Destekleme Merkezi açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sakarya Caddesi Sakarya Apartmanını altında bulunan iş yerinde açılan Şeyh Şabanı Veli Yetim Destekleme Merkezi’nin açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Dünya, bir sınav dünyasıdır. Sınav dünyası olduğu içinde bu dünyaya hiçbirimiz eşit olarak doğmadık. Doğduğumuz zaman şartlarımız farklı olurdu. Kader çizgisinin içerisinde hep kendi koşullarla ömrünü tamamlayan da olur bazen yükselişe çıkan olur, bazen de imkanlarını kaybedip farklı yollara düşende olur. Bu, dünyanın kuralları içerisinde olağan şeyler. Dolayısıyla bizlerin güçlü olduğu zamanlarda varlık içinde olduğumuz zamanlarda bunun kıymetini iyi bilmemiz ve o imkanlara sahip olmayanların şartlarını hiçbir zaman dikkatimizden kaçırmamız gerekiyor. Hem bunu devlet olarak yapmamız gerekiyor hem de vatandaş olarak yapmamız gerekiyor. Sadece devletin bunları düşünmesiyle bu sorunlar çözülmez veya aza indirgenmez. Elbette devletimiz, son zamanlarda dezavantajlı gruplara yönelik yapmış olduğu çok önemli katkılar var. Gerek sosyal yardımlaşma ve dayanışla vakıfları olsun gerekse Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri olsun, gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşların eliyle özellikle dezavantajlı gruplara yönelik neredeyse normal tüketim standardını sağlayacak bir gelire gelecek ailelerimiz var” dedi.

“Gençlerimizi sahipsiz bırakırsak, ileride güvenliğimiz açısından nasıl bir sıkıntıya bırakacaklarını kestiremeyiz”

Gençlerin sahipsiz bırakılmaması gerektiğine işaret eden Vali Karadeniz, “Dernekler Dairesi Başkanlığımız tarafından da desteklenen buradaki projemizde yetimlere yönelik bir eğitim merkezi oluşturulacak. Eğer bizler, çocuklarımızı, gençlerimizi sahipsiz bırakırsak onların ileride güvenliğimiz açısından bizleri nasıl bir sıkıntıya bırakacaklarını kestiremeyiz. Onun için hem kendi vatandaşlarımız açısından geçerli hem de ülkemize misafir olarak bulunanlar açısından geçerli. Çünkü onlarda şuanda ülkemizde bir misafir olarak bulunuyorlar. Bir bütüncül olarak bu projeleri yapmak gerekiyor. Eğer bizler, zamanında bu çocuklarımıza sahip çıkarsak güvenlikle birlikte belki bu çocuklarımızdan ülkemize birer dahi yetiştireceğiz. Bunu da göz ardı etmemiz gerekiyor. Eğer bu çocuklarımıza el verirsek onlarında ileride ülkemize büyük bir kazanç olacağını düşünüyorum. Projenin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinden emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Kastamonu’da 20 bin mülteciyi misafir ediyoruz”

Kastamonu’da şuanda 20 bin mülteciyi misafir ettiklerini söyleyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, şunları kaydetti: “Kastamonu’da yetim çok. Özelliklede gelen mültecilerden yardıma muhtaç çocuklar var. Bunları ben sokaklarda, parklarda görüyorum. Neredeyse tokalaştığım iki kişiden birisi mülteciler. Hem il hem de ülke bazında bu konu bizim için çok önem arz ediyor. Bunu da her fırsatta dile getiriyorum. Şu aşamada Kastamonu’da ki mülteci sayısı tahmin ediyorum ki 20 bine ulaşmıştır. Buda ciddi bir rakam. İlimizde yaşıyorlar. Bunlarla da mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak zorundayız. Tabii onların ihtiyaçları oluyor. Onlara da birilerinin yardım etmesi gerekiyor. Devletimizin yardımları oluyor ama sosyal alanda da İHH, bu konuda belli bir misyonu üstlenmiş. Sivil toplum kuruluşları ile birlikte belirli projeler yapıyorlar. Bu projelerin daha da çoğaltılması gerekiyor. Biz, mahalli idareler olarak bu projelerin içersinde oluruz. Onu da buradan söylemek istiyorum. Bu şehirde her şeyden kendimizi sorumlu addederiz”

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Osman Aydın’ın duasıyla birlikte açılış kurdelesi kesildi.