Su Tüketirken Dikkat!

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, 'Günde en az 2 ile 2,5 litre arası su içmemiz gerektiği artık bilinen bir gerçek ama ne kadar içmemiz gerektiğinin yanı sıra nasıl bir su içmeliyiz' dedi.

  • 434
Su Tüketirken Dikkat!
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, yaşam kaynağımız, suyu tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda şunları kaydetti; “Su vücudumuzun vazgeçilmezidir. Açlığa bile belirli süre dayanan vücudumuz su içilmediğinde kısa sürede yaşamsal fonksiyonları bozulup ölüm gerçekleşebilir. Su içmemizin öneminin yanı sıra içtiğiniz suyun alkali olması da önemlidir.

Gün içerisinde içilen su miktarı 10-12 bardak (2-2,5 litre) olmalıdır. Bu şekilde yaşamsal fonksiyonlarınızın düzenli şekilde çalışmasını sağlarsınız. Suyun en önemli işlevlerinden birisi de lenf kanalını temizlemesidir. Eğer kilo vermek istiyorsanız yeterli su içmelisiniz. Yaşamınıza dikkat ediyor ve diyetinizi tam anlamı ile uyguluyorsanız bu kilo verebileceğiniz anlamına gelmez. Yeterli su tüketimi uygulanan sağlıklı beslenme programının da temelini oluşturmaktadır.

İçindeki Ph seviyesi 7,5 civarında olması en ideal değerdir. Normal suyun içindeki minerallerden bahsetmek doğru değil ama çeşme suyunda yüksek miktarda klor bulunuyor. Klor suyu alkali yapar.Su içmemizin öneminin yanı sıra içtiğiniz suyun alkali olması da önemlidir ama fazla alkali olması da toksik etki yapar ve vücudu tahrip eder. Alkali olması tüm gün asidik besin tüketildiği için vücutta asit baz dengesini sağladığı için faydalı olur. Bu durumda halsizlik yorgunluk baş ağrısı gibi durumların yaşanmasını engeller.

Son zamanlarda suyun alkali olmasının daha sağlıklı olduğu üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Bunun temel nedeni asidik besinlerin vücuda vermiş olduğu zararın alkalin su ile engellenmesidir. Suyu alkali yapmanızın sağlığınız açısından herhangi bir sıkıntısı yoktur ama alkali yaparken kullanmış olduğunuz yöntem çok önemlidir. Eğer suya fazla miktarda karbonat eklerseniz tansiyonunuz yükselebilir. Bu nedenle 1 litre su içerisine en fazla 1 yemek kaşığı karbonat atılması önerilmektedir. Ama suyu alkali yapmanızın en basit ve sağlıklı yolu suyunuzun içerisine limon atmak olacaktır. Sabahları 1 litre su içerisine dilimleyerek atacağınız limon parçaları uzun vadede vücutta alkali etki gösterecektir.

Yapılan bazı araştırmalarda ise alkalinin sindirim sistemini tembelleştirdiğini ve bu beslenme tarzının hiçbir bilimsel dayanağı bulunmadığını savunmaktadır. Ayrıca aşırı karbonat tüketiminin mide duvarında harabiyete neden olabileceğini de belirtmişlerdir. Yeterli ve dengeli beslenme tarzı ile yeterli miktarda su içildiğinde suyun alkali hale getirilmesi zorunlu değildir. Çünkü bu şekilde vücuttaki asit-baz dengesi zaten sağlanacaktır.

Eğer karın bölgeniz gergin ise kesinlikle yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir. Vücutta biriken fazla su kas kütlesinin içerisinde birikmektedir. Kas kütlesi de en fazla karın bölgesinde bulunmaktadır. Dolaysıyla vücudunuzda biriken ödem en fazla karın bölgesinde olur bu da karın bölgesinin gergin ve sert olmasını sağlar. Yaşam kalitesini azaltan ödemi azaltmanın en önemli yolu düzenli yaşam ve su tüketimini yeteri kadar yapmaktır. Fazla miktarda su içtiğinizde ilk dönemler idrara çıkma sıklığınızın arttığını göreceksiniz ki bu durum vücutta biriken ödemin dışarı atıldığını göstermektedir. “

(İHA)