Tarihi konaktaki 'millet kıraathanesi' ilgi görüyor

Kastamonu'da restore edilerek millet kıraathanesi olarak hizmet vermeye başlayan tarihi konakta, isteyenler kitap ve gazete okurken, çocuklar da tabletlerde eğitici oyunlar oynama fırsatı buluyor.

  • 522
Tarihi konaktaki 'millet kıraathanesi' ilgi görüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilen ve millet kıraathanesi olarak değerlendirilen tarihi konak, ilgi görüyor.

Belediyenin, büyük bölümü yıkılmış haldeyken satın aldığı, restore edildikten sonra millet kıraathanesine çevrilen Atabey Konağı'nı 7'den 70'e pek çok kişi ziyaret ediyor.

Yaklaşık 20 gündür hizmet veren tarihi konakta, isteyenler kitap ve gazete okurken, çocuklar da tabletlerde eğitici oyunlar oynama fırsatı buluyor.

Kıraathanenin ziyaretçilerinden Hüseyin Kayaoğlu yaptığı açıklamada, gününün büyük bir bölümünü burada geçirdiğini söyledi.

Çocukluğundan itibaren kitap okumayı çok sevdiğini belirten Kayaoğlu, "76 yaşımdayım, millet kıraathanesine gelip kitap okuyorum. Günlerim kitap okumakla geçiyor. Burada ortam çok güzel. Daha önceden genellikle evde okuyordum. Devletimizden, belediyemizden Allah razı olsun, buraları yapıp bize armağan ettiler." diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi öğrencisi Alihan Çelik ise tarihi konağın, millet kıraathanesi olarak değerlendirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Konak, insanların ihtiyaçlarına göre uyarlandı. Ambiyans oldukça güzel. İnsanları okumaya teşvik ediyor. Kitaplar bol, çalışanlar çok ilgili. Gayet sessiz ve kitap okumak için güzel bir ortam." dedi.

Lise son sınıf öğrencisi Hazer Yıldız da millet kıraathanesine hafta içi her gün geldiğini, ortamın çok güzel olduğunu anlattı.

Millet kıraathanesine ailesiyle gelen Kemalettin Öner de, "Metruk alanın tarihi dokuya uygun şekilde restore edilerek bizlerin hizmetine açılması mutluluk verici. Bu güzel ortamı sağlayan devlet büyüklerimize şükranlarımı arz ediyorum." ifadelerini kullandı.