Taşköprü'de tescilli binalar ayağa kalkacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, ekibiyle birlikte Taşköprü ilçemize gelerek incelemelerde bulundu.

  • 755
Taşköprü'de tescilli binalar ayağa kalkacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlk olarak Belediye Başkanı Arslan’ı makamında ziyaret eden Kurt, tescilli binalar ve çalışmalar hakkında Başkan Arslan’dan bilgi aldı.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’ın daveti üzerine ilçemize gelen Kurt ve ekibi, Taşköprü’de 117 adet tescilli binanın bulunduğu cadde ve sokaklar ile Kentsel Sit Alanı, Pompeiopolis Antik Kenti ve yapımı tamamlanmak üzere olan Kent Tarihi Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

İncelemeler sonucu Bakanlık destekli yapımı tamamlanmak üzere olan Kent Müzesi’ni oldukça beğendiğini ve örnek bir müze olacağına dikkat çekerek Taşköprü’nün tescilli binalar açısından çok zengin bir dokuya sahip olmasının kendisini sevindirdiğini ve bu binaların sokak sağlıklaştırması ve onarım yardımları ile ayağa kalkıp turizme kazandırılması için bakanlık olarak gerekli proje ve uygulama desteği yapacaklarının sözünü verdi.

Tarihi köprüden yürüyerek geçtiğini ve ilçenin girişinden itibaren tarihi binalardan etkilendiğini dile getiren Genel Müdür Kurt, Taşköprü’nün bölge ve ülke genelinde kültürel değerlerin ayağa kalkması konusunda hak ettiği noktaya kısa sürede gelmesi için ellerinden ne gelen desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise bu anlamlı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ziyaretlerinden dolayı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’a ahşap oyma sanatıyla yapılan bir tablo ile sarımsak plaketi takdim etti.

Genel Müdür Kurt’a Taşköprü ziyareti sırasında Genel Müdür Yardımcısı Melik Ayaz, Uygulamalar Daire Başkanı Yakup Harmanda ve Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Ahmet İmamoğlu eşlik etti.

Mehmet TUĞCU