Türk Kelimesiyle Oynanırsa Dünya Sarsılır

Yakupoğlu, Türk kelimesiyle oynanması halinde dünyanın sarsılacağını söyledi.

  • 768
Türk Kelimesiyle Oynanırsa Dünya Sarsılır
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TÜRKAV KASTAMONU BAŞKANI YAKUPOĞLU: “TÜRK KELİMESİYLE OYNANIRSA DÜNYA SARSILIR”

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Türk kelimesiyle oynanması halinde dünyanın sarsılacağını ve bundan diğer milletlerin daha çok zararlı çıkacağını söyledi. 

TÜRKAV tarafından Belediye Konferans Salonu’nda “3 Mayıs Türkçülük Günü” dolayısıyla bir panel düzenlendi. TÜRKAV Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu başkanlığındaki panelde Doç. Dr. Serhat Yılmaz “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkçülük Fikir Akımının Gelişimi”, Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu “Türk Sözünün Anlamından Hareketle Türk Milleti Kavramı” ve emekli eğitimci Celal Ünal da “3 Mart 1944 Türkçülük Davası” başlıklı konuşmalar yaptı.

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, böyle bir program yapmadaki amaçlarının Türkiye ve dünyadaki o dönem hadiselerinin bugün daha iyi tahlil edilebilmesini sağlamak olduğunu ifade etti. Yakupoğlu, “Türk milliyetçisi oldukları ve Türkiye’nin milli menfaatlerini savundukları halde 3 Mayıs 1944 ve sonrasında tutuklanıp işkence görenleri, toplumdan dışlananları, işten çıkarılanları, Türk milletinin bekası ve milli menfaatleri uğruna kendini feda edenleri, Türkçülük fikrinin gelişmesine katkı sağlayanları anmak, günümüzde tartışmaya açılan ve aşağılanmak istenen ‘Türk, Türk milliyetçiliği, Türk milleti, Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti vb.’ kavramların boş değerler olmadığını anlatmaktır. 1944’te Türkçülük davası sonucunda hapse mahkum edilip, 1,5 yıl yattıktan sonra aklanan Türk milliyetçilerinin ruhu şad olsun” dedi.

Yakupoğlu, Türk kelimesiyle oynanmaması gerektiğini, oynanması durumunda yer yerinden oynayacağını belirtti. Yakupoğlu, “Çünkü dünyadaki diğer milletlerin de kimlikleri ortaya çıkacaktır. Bu Türklerden ziyade diğer dünyadaki milletleri çok daha fazla şeyler kaybettirir” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu ise, Türk milliyetçiliğinin faşist bir milliyetçilik olmadığını belirterek, Türk milliyetçiliğinin Avrupa Birliği gibi ırkçı ve ayrımcı olmanın yanı sıra tamamen birleştirici özellikler taşıdığını kaydetti. Yoğun katılımın yaşandığı panel, diğer konuşmacıların konuşmalarının ardından sona erdi.