Türkiye dünyanın en büyük turizm buluşmasına Truva Atı ile gidiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ''Turizmde hedeflediğimiz bu yıl ki büyük yükselişimizde en önemli paydaşın yine Almanya olacağına ve Alman misafirlerimizin sayısının bu yıl çok daha fazla artacağına inanıyoruz'' dedi.

  • 473
Türkiye dünyanın en büyük turizm buluşmasına Truva Atı ile gidiyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dünya turizminin en büyüğü ITB Berlin Turizm Borsası’na 3 bin 79 metrekarelik stand kuracak olan Türkiye’nin tanıtımına Bakan Kurtulmuş 7 Mart’ta start verecek.

Türkiye’nin turizmde geçtiğimiz yıl olağanüstü bir performans ortaya koyduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ''2018 yılının turizmde fevkalade güzel geçeceğini yabancı tur operatörleri de ifade ediyor ve yüzde 70’lere varan rezervasyon artışlarına işaret ediyorlar. Turizmde hedeflediğimiz bu yıl ki büyük yükselişimizde en önemli paydaşın yine Almanya olacağına ve Alman misafirlerimizin sayısının bu yıl çok daha fazla artacağına inanıyoruz'' dedi.

ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası 52’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Türkiye’nin dev bir stand ile tanıtılacağı fuar için Truva Atı ve Kastamonu mutfağı Almanya’nın başkenti Berlin’e taşınıyor. Kapadokya’nın peri bacalarından İzmir’in saat kulesine, Antalya’nın Apollon Tapınağı'ndan İstanbul’un Galata Kulesi'ne birçok Türkiye manzarasının Berlin’den dünyaya yansıyacağı fuarın ülke turizmi için de önemli bir fırsat olması bekleniyor. Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki kültürel değerlerinin sunumunun yapılacağı büyük buluşmaya ‘2018 Troya Yılı’ tanıtımları ile Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu damgasını vuracak. ITB Berlin’deki 3 bin 79 metrekarelik dev Türkiye standında, THY ile birlikte, 20 seyahat acentası, 50 otel, 20 valilik ve 40 birlik, dernek, belediye ile kalkınma ajansı yer alacak.

Avrupalı turist sayısı yeniden artacak 
Türkiye’nin en çok ziyaretçiyi ağırladığı Almanya’nın bu yıl turizmde çok daha fazla yükselişe geçeceğini vurgulayan Kurtulmuş, geçtiğimiz yıl 184 ülkeden yaklaşık 170 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuarın Türkiye’yi ziyaret edecek Avrupalı turist sayısına da doğrudan etki edeceğini söyledi. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’nın Türkiye’nin kültürel zenginliklerini ve doğal güzelliklerini yansıtacakları yeni durak olacağını belirten Kurtulmuş, ‘2018 Troya Yılı’ ile Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’ya uluslararası turizm buluşmalarında özel bir önem verdiklerini dile getirdi.

Geleneksel el sanatları sanatçı mahallesinde tanıtılacak 
52. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’nda kurulacak Türkiye standında bir de sanatçı mahallesi oluşturulacak. Geleneksel el sanatlarının tanıtılacağı mahallede hat, çini, ebru, cam, çömlek ve kazaz (tel işleme) sanatçıları ziyaretçilere çalışmalarını sergileyecek. Bakan Kurtulmuş’un katılımıyla Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Bakanlar Toplantısı'nın düzenleneceği ITB Berlin Fuarı’nın ikinci gününde Türkiye turizm endüstrisinin güncel durumu ve yeni tanıtım stratejilerinin değerlendirileceği bir de basın toplantısı düzenlenecek. ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı 7-11 Mart tarihleri arasında ziyaret edilecek.