Ümit Özdağ, İstiklal Yolu'nda yürüyüşe başladı

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, partililerle birlikte İstiklal Yolu'nun başlangıcı olan İnebolu'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı.

  • 1760
Ümit Özdağ, İstiklal Yolu'nda yürüyüşe başladı

İnebolu Türk Ocağı Müzesi önünde yürüyüş öncesi düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Marş ve kahramanlık türkülerinin seslendirildiği programda konuşma yapan Ümit Özdağ, Türk Milletinin savaşlar ve işgallerden sonra zafere ve cumhuriyete kavuştuğunu vurgulayarak, "Türk Milleti bu 100 yıl içinde yaralarını sarmış, asırlardır ihmal edilmiş, Anadolu’yu taş taş, adım adım, ray ray döşemiş ve sağlıksız hasta okumamış bir toplumu sağlığına, eğitime ve sanayileşmeye doğru adım adım ileriye sevk etmiştir. Şimdi Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken görüyoruz ki 100 sene önce işgal ordularıyla bu toprakları işgal edip Türk Milletinin hukukunu sona erdirmek isteyenler kavimler göçü benzeri göçlerle ülkemizi işgal etmektedirler. Biz bütün Türk halkına Zafer Partisi olarak bu konuda öncülük yaparak bu amansız işgale karşı bu örtülü ve sessiz istilaya karşı Türk Milletinin 'vatanımı geri istiyorum' şeklindeki talebini siyasetin gündemine taşıdık ve bunu yaparken de güç aldığımız kaynak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının vermiş olduğu şanlı mücadele İstikal Harbimiz ve Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi oldu." dedi.

"İSTİKLAL HARBİ KAYIKLAR VE KAĞNILARIN TAŞIDIĞI CEPHANELERLE KAZANILDI"

Konuşmasının devamında İnebolu'nun Milli Mücadele'ye katkılarından bahseden Özdağ şunları söyledi:

"Bundan 103 sene önce 28 Ağustos 1920’de ileride denizde gördüğünüz bir vapur gibi vapur İnebolu kıyılarına silah ve cephane taşıyarak yaklaştı ve işte burada gördüğünüz teknelerle İnebolulu kahraman balıkçılar silahları ve cephaneleri vapurdan kıyıya indirdiler ve kıyıya inen silah ve cephaneler de burada kağnılara yüklenerek Ankara’ya doğru yola çıkarıldı.

İstiklal Harbi onların tekneleri, bu kağnılar, bu kağnıların başındaki Şerife Bacılar, onların taşıdıkları cephane ve silah ve İnebolu halkının kahraman direnişi sayesinde kazanıldı. Biz de bugün aradan 103 sene geçtikten sonra aziz Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak ve Türk halkına bu sene 100. yıl şanlı Cumhuriyetimizin 100. yılı artık silkinin toparlanın, ayağa kalkın, Cumhuriyetin 100. yılını kutlayın diyerek yola çıkıyoruz.

Bu yol uzun, bu yol zor ama hiç unutmayalım ki bizim savaş olmayan barış dolu bir ortamda devlet karayolundan güvenle yapacağımız yürüyüşü Şerife Bacılar ayaklarında çarıklarla, sırtlarında cephaneyle kucaklarında çocuklarıyla kar, fırtına, bora altında veya yanan güneş altında aç ve susuz yapmışlardı Onun için bizim yürüyüşümüz onların o zor cefalı ama onurlu yürüyüşüne de 103 sene sonra bir saygı duruşu anlamına geliyor."

Konuşmasında Türk gençliğine seslenerek çağrı yapan Özdağ, "10 Eylül’e kadar İstiklal Yolu yürüyüşümüze devam  edeceğiz. Eğer siz de Atatürk’e, silah arkadaşlarına, İstiklal Harbimizin şehitlerine ve gazilerine saygınızı göstermek, İstiklal Yolunda yürüyen Şerife Bacılara, onların emeklerine saygınızı göstermek istiyorsanız hangi partiye oy verdiğiniz önemli değil, bu Cumhuriyetten başka Cumhuriyetimiz yok diyorsanız gelin bizimle birlikte yürüyün ve bu yürüyüşü onurla hep birlikte ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de sonlandıralım." diye konuştu.

YÜRÜYÜŞ KAĞNI EŞLİĞİNDE BAŞLADI

Konuşmanın ardından Ümit Özdağ 15 günlük İstiklal Yolu Yürüyüşü’nü başlattı.

Özdağ’a, Zafer Yolu Caddesi’ndeki yürüyüşü sırasında Azdavay’ın Derelitekke köyünden getirilen iki öküzün çektiği ve üzerinde temsili cephane bulunan kağnı arabası eşlik etti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ’ın İstiklal Yolu Yürüyüşü, 10 Eylül’de Ankara’da sona erecek.

Özdağ, 11 Eylül’de Anıtkabir’i ziyaret edecek.