Üniversiteli işçilerin gözü torba yasada

TBMM Genel Kurulu'na gelmesi planlanan torba yasaya, üniversiteli işçilerin memur statüsüne geçirilmelerine ilişkin bir düzenleme eklenmesi isteniyor.

  • 2932
Üniversiteli işçilerin gözü torba yasada

Kamu kurumlarında 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi sürekli işçi kadrosunda çalışan üniversite mezunu işçiler 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında TBMM Genel Kurulu’na gelmesi planlanan torba yasaya, üniversiteli işçilerin memur statüsüne geçirilmelerine ilişkin bir düzenleme eklenmesini istiyor.

Üniversiteli İşçiler Platformundan yapılan açıklamada; "Üniversiteli işçiler, memur statüsündeki çalışma arkadaşlarıyla aynı eğitimi almıştır ve fiili olarak aynı işyerlerinde aynı işleri yapmaktadır. Buna rağmen ücret, tayin, terfi, imza yetkisi, gerekli durumlarda amirine vekalet, denetim sorumluluğu, tayin ve benzeri özlük haklarını kullanamadıkları için kağıt üzerinde maalesef vasıfsız personel olarak gözüküyor. Bu da yıllarca emek verilen eğitim sonucunda alınan diplomaların bir işe yaramadığı ve "çerçeveli duvar süsü" olarak kaldığı düşüncesine sebep olmaktadır. Bu yüzden, birçok çalışma arkadaşımız yüksek lisans ve doktora gibi akademik hayallerinden de maalesef vazgeçiyor, bu durum bizi çok üzmektedir. Üniversite mezunu işçiler, kamunun nitelikli insan kaynağının önemli bileşenlerindendir. Yapılmasını istediğimiz yeni düzenlemenin çalışma barışına, bazı kurumlardaki personel açığının giderilmesine ve kamu personelinin daha etkin kullanılması açısından ülkemize ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Bu konudaki talebimizi Cumhurbaşkanlığı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, siyasi partiler ve milletvekillerimize yazılı olarak ilettik. Devlet büyüklerimizin haklı mücadelemizde bizlerin yanında yer alarak, yeni yasama yılında bu konuyu gündeme getirmelerini ve düzenlemenin torba yasaya dahil edilerek yürürlüğe girmesi için desteklerini bekliyoruz." denildi.