Uzmanlar 'HAZIMSIZLIK' Şikayeti İçin Uyardı

Uzmanlar hemen herkesin hayatının bir döneminde karşı karşıya kaldığı, şişkinlik, bulantı, karnın üstünde ağrı gibi belirtilerle kendini gösteren hazımsızlığa karşı uyardı.

  • 903
Uzmanlar 'HAZIMSIZLIK' Şikayeti İçin Uyardı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

UZMANLAR ‘HAZIMSIZLIK’ ŞİKAYETİ İÇİN UYARDI

Özel Sekiz Eylül Hastanesi Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Serdal Demir, uzun süreli hazımsızlığın mide ve bağırsak kanseri gibi bazı sindirim sistemi hastalıklarının habercisi olabileceğini söyledi. 
Uzmanlar hemen herkesin hayatının bir döneminde karşı karşıya kaldığı, şişkinlik, bulantı, karnın üstünde ağrı gibi belirtilerle kendini gösteren hazımsızlığa karşı uyardı. Özel Sekiz Eylül Hastanesi Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Serdal Demir, hazımsızlık yaşayan, özellikle 40 yaşın üstündeki kişilerin doktora başvurmalarını tavsiye etti. Konuya ilişkin bilgiler veren Dr. Demir, "Hazımsızlık pek çok soruna neden olabilir. Reflüden tutun, mide ülserinden, oniki parmak bağırsağı ülserinden, pek çok sorunla karşı karşıya kalabiliriz. Ama biz hepsinden önce mide kanserinden korkuyoruz. Çünkü diğerlerinde bir şekilde teşhis gecikse bile tam bir tedavi mümkün iken, mide kanserinde gecikme, tedavinin sonuçlarını önemli ölçüde etkileyebilir" dedi.

"YAĞLI YİYECEKLERDEN KAÇININ"
Dr. Demir, diyet değişikliğine rağmen geçmeyen hazımsızlığa dikkat çekerek, "Hastanın son aylarda ısrarla geçmeyen bir hazımsızlığı varsa, elbette bunu araştırmak lazım. Özellikle 40 yaşın üzerinde kişilerde bu tip mide alışkanlıklarındaki değişikliklerin endoskopik olarak incelenmesi gerekir. Mide sağlığını korumak için ağır, yağlı yiyeceklerden kaçınmak ve hızlı yemek yememek gerekir. Ayrıca günde 4-5 bardak kola içen, kahve veya çay içen kişilerin de beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi lazım. Hastalarımıza sigara ve alkol tüketmemelerini, yanında fiziksel aktivite yapmalarını da tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.