Vali Dallı'dan Mahmutbey camisine övgü

Kastamonu Valisi Dallı, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan Mahmutbey camisini överek görülmeye değer olduğunu söyledi.

  • 1676
Vali Dallı'dan Mahmutbey camisine övgü

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Kasaba köyüdeki Mahmutbey camisini ziyaret etti.

Görülmeye değer bir mekan olduğunu belirten Vali Dallı, "Kastamonu Merkez Kasaba köyündeki Candaroğulları Beyliği eseri Mahmutbey camisini (çivisiz cami) ziyaret ettim. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan cami, görülmeye değer, fevkalade bir tarihi mekan." diye konuştu.

Vali Dallı'dan Mahmutbey camisine övgü

Mahmutbey cami

Anadolu Selçuklu Devleti’nin parçalanmasından sonra kurulan beyliklerden biri olan Candaroğulları Beyliği döneminde 1366 yılında inşa edilen Mahmutbey camisinin Anadolu’daki ahşap tavanlı ve ahşap destekli camiler arasında seçkin bir yeri vardır.

Caminin ahşap çatısı bindirme tekniğinde yapılmış ve hiç metal çivi ve herhangi bir aksam kullanılmamasıyla Türkiye’deki ender örneklerden biridir.

Caminin göz alıcı ve en önemli öğelerinden biri de Ankaralı Nakkaş Mahmut oğlu Abdullah tarafından yapılan kapısıdır.

Vali Dallı'dan Mahmutbey camisine övgü

Türkiye’de çok az örneği bulunan bu kapının orijinali güvenlik nedeniyle Kastamonu Etnografya Müzesi Liva Paşa Konağı'nda bulunurken, orijinali yerine, yerel bir ahşap oymacılık ustası tarafından yapılan benzeri yerleştirilmiştir. Cami içindeki tüm ahşap yüzeyler kökboyasıyla kalem işi süslenmiş ve tüm bu süslemeler hala orijinal haliyle durmaktadır.

Unesco tarafından 15 Nisan 2014 yılında yapılan değerlendirme sonucunda Mahmutbey cami Dünya Mirası Geçici Listesine girmeye hak kazanmıştır.

Vali Dallı'dan Mahmutbey camisine övgü