Yaylaya bırakılan köpekleri hayvanseverler kurtardı

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde yaylada bulunan 8 köpek, zorlu bir yolculuğun ardından kurtarılarak barınağa yerleştirildi.

  • 1135
Yaylaya bırakılan köpekleri hayvanseverler kurtardı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde yaylada mahsur kalan 8 köpek, hayvanseverlerce kurtarılarak barınağa yerleştirildi.

Çatalzeytin ilçesinde bin 500 metre rakımlı Koru Yaylası'nda sahipsiz köpekler bulunduğu ihbarını alan Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Çatalzeytin Temsilcisi Cihan Aydın, Muammer Yılmaz ve Mustafa Açıkgün, kamyonet kiralayarak yaylaya gitti.

Yaylada yakalanıp il merkezine getirilen 8 köpek, veterinerde yapılan muayenelerinin ardından Kastamonu Belediyesi Köpek Barınağına yerleştirildi.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış aylarının yaklaşması nedeniyle yaylanın karla kaplı olduğunu söyledi.

Yaylaya çok zor şartlarda çıktıklarını belirten Aydın, "Haberi alınca kendi imkanlarımızla kamyonet tutup yola koyulduk. Yaylada yaklaşık 10 santimetre kar vardı. Yollar kötü ve zorlu olduğu için bir yerden sonra kamyonetimiz çıkmadı. Zincir takıp soğuk, fırtına ve zorlu yol koşullarına rağmen yaylaya ulaştık." dedi.

Yaylada kötü bir tablo ile karşılaştıklarını anlatan Aydın, şöyle devam etti:

"Burası birkaç ilçenin sınırları arasında kalan bir yer. O nedenle köpekleri kimin ya da kimlerin bıraktığını bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey varsa bunu yapanların vicdanı hiç sızlamamış. Çünkü yaylada bulunan yaklaşık 50 köpeğin öldüğünü tespit ettik. Geriye sadece 8 köpek kalmış. Biz de zor şartlarda bunları yakalayıp kamyonete yerleştirip yayladan indirdik."

Köpekleri Kastamonu Belediyesi Köpek Barınağına yerleştirdiklerini aktaran Aydın, "Sıcak bir yuvaya yerleştirilen köpeklerimizin burada bakımı yapılacak. Sağlıklarına kavuştuktan sonra tekrar doğaya bırakılacak ama bu sefer kimsenin olmadığı bir dağda ölüme terk edilmeyecekler." ifadesini kullandı.

Aydın, köpekleri kimin bıraktığına ilişkin araştırma yaptıklarını da kaydetti.

AA