Aşk Yazarı Mustafa ÇİFCİ

29 EKİM CUMHURİYET

Aşk Yazarı Mustafa ÇİFCİ

  • 587

Bir yıl hiçbir şey yapılmadan sadece Atatürk okunmalı bence...

Atatürk’ün milli, ekonomi, eğitim politikaları ezber edilmeli... En çokta ülkeyi yönetenlerin okuması zorunlu hale getirilmeli. Hatta tüm siyasetçileri, milletvekillerini TÜRK TARİHİ ve ATATÜRK konulu sınavlara tabi tutulmalı. Tarihini ve Atasını anlayamamış insanların vatana ne faydası olabilir ki... 
Hiç bir şey yapılmadan, taş üstüne taş koyulmadan bir yıl böyle bir çalışma yapılmalı...
Ne kadar yararlı olurdu…
Atatürk’ten sonra yılları kaybetmişiz, kaybedilen yılların yanında bir yılın adı bile olmaz...
Bir yıl kaybederiz ama geleceğimizi kurtarmış oluruz..

Ruhumuzla, kanımızla bu ülkeye, bu vatana, bu cumhuriyete, ATATÜRK AYDINLIĞI’ na  yararlı bir şey yapamadıktan sonra yaptıklarımızın bir kıymeti olabilir mi?

Bence olamaz…
Hatta zerre kadar olamaz..
İstersen bilmem nerede hangi iş yaparsan yap, hangi yönetici olursan ol, 
İstersen bilmem hangi işin patronu ol…
Istersen bütün kentin sahibi ol…
Hiç bir değeri yok, olamaz da…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılıp Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra 2 Şubat 1925 ‘te Hariciye Vekaleti’ince (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in Cumhuriyet bayramı olması önerisinin 19 Nisan’da TBMM tarafından kabul edilmesinden sonra kutlanılan resmi bayram günümüzdür.

Kurtuluş savaşının zaferle kazanılmasından sonra 1 Kasım 1922′de Türkiye Büyük Millet Meclisi saltanatı lağvetti. Bundan sonraki yeni dönemde Atatürk egemenliğin gücünü ulustan alan bir yönetim sistemi olan Cumhuriyetin ilanı için çalışmalar yaptı ve 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe toplayıp “Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz” diyerek onların fikirlerini değerlendirip ertesi gün mecliste milletvekilleri ile görüştükten sonra “Cumhuriyet” önergesi mecliste meclise sunuldu ve önerge kabul edildi. Böylece 24 Temmuz 1923′te Lozan Barış antlaşmasıyla temelleri atılan Türkiye devletinin yönetim şekli “Cumhuriyet” adı da “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” oldu.

Bir ABD televizyonu ‘Tarihte bir Müslüman ülkeyi batılı, demokratik ve laik bir ülkeye çevirmeyi başaran tek lider’ olduğu için Atatürk'ü ‘geçtiğimiz binyılın en önemli adamı’ seçti.

Cumhuriyet yönetiminde “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ulus kendini yönetme yetkisini, kendini temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilenler ulus adına yasaları tasarlar ve yöneticileri denetler.

Bize Atatürk gibi bir dünya liderini kısmet ettiği için...

Her gün şükür edin.
Her gün dua edin..
Ve bir düşünün,
Akıl ve mantığınızla düşünün
Atatürk geçmemiş olsaydı bu ulusun içinden.
Halimiz nice olurdu.
Düşünün ve kıymetini bilin...

“Cumhuriyet, kökü erdeme dayalı bir idaredir. Cumhuriyet erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya, tehdide dayalı olduğu için korkak, alçak, sefil, rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bundan ibarettir.” / Mustafa Kemal ATATÜRK

Yazarın Diğer Yazıları