Zirvede hem ders hem horon

Kastamonu'da eğitim gören üniversite öğrencileri, Ilgaz Dağı Milli Parkında hem ders yaptı hem de horon tepip çiftetelli oynadı.

  • 1012
Zirvede hem ders hem horon

Ormancılık ve tabiat turizmi alanında ihtisaslaşan Kastamonu Üniversitesi, derslerini doğada da uygulamalı olarak yapmayı sürdürüyor.

Bu çerçevede Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri, adına türküler yazılan Çankırı ve Kastamonu sınırlarında bulunan, doğa harikası manzarasıyla eşsiz bir güzellik sunan Ilgaz Dağı Milli Parkını gezdi.

Zirvede hem ders hem horon

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal’ın gözetiminde, içlerinde yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin de bulunduğu üniversite öğrencileri, Ilgaz Dağı Milli Parkı ile Kastamonu’da ve Türkiye’de bulunan milli parklar ile buradaki doğal yaşam, yaban hayatı ve flora çeşitliğiyle ilgili bilgi aldı.

Öğrenciler, ilk olarak telesiyeje binerek Ilgaz Dağı’nın 2 bin rakımlı zirvesine ulaştı. Burada Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal’dan Milli Parklar hakkında bilgiler edinen öğrenciler, daha sonra müzik eşliğinde “Ilgaz, sen Anadolu’nun yüce bir dağısın” şarkısını seslendirdi. Ardından horon ve çiftetelli de oynayan öğrenciler, gönüllerince eğlendi. Manzara eşliğinde fotoğrafta çektiren öğrenciler, ayrıca Yurduntepe Kayak Merkezinde bulunan pistte kayakta yaptı.

Zirvede hem ders hem horon

“Ilgaz Dağındaki çeşitliliği ve Milli Parkları öğrencilerimize yerinde uygulamalı olarak anlattık”

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, “Turizm Fakültesi olarak ders çerçevesinde yapmış olduğumuz korunan alanlar yönetimi ve tabiat turizmi alanında bir etkinlik düzenledik. Kastamonu Üniversitesi, ormancılık ve tabiat turizmi alanında ihtisaslaşan bir üniversitedir. Biz de fakülte olarak tabiat alanında çok fazla etkinlik yapmaya çalışıyoruz. Bu etkinlikler biraz daha ders çerçevesinde oluyor. Özellikle flora ve fauna ile tabiat turizmi derslerimiz var. Flora ve fauna dersleri ile korunan alanlar yönetimi bölümü sebebiyle Ilgaz Dağına geldik. 60 civarında öğrencimiz bize katıldı. Bunların büyük bir kısmı rehberlik öğrencisi. Diğer fakülteden öğrencilerimizde gezi ekibimizde bulunuyor. Biz, bu öğrencilerimizi de dahil ederek yaptığımız etkinlikleri sadece fakülte olarak değil üniversitemiz ve Kastamonu’muz adına yaptığımız bütün etkinliklerimize davet ediyoruz. Sağladıkları imkan içinde Kastamonu İl Özel İdaresine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Zirvede hem ders hem horon

Ilgaz Dağını ve karı ilk kez gören öğrenciler gönüllerince eğlendi

Kastamonu Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi İlknur Aldemir, “Aydın’dan geliyorum, ben kar hiç görmemiştim, Kastamonu’da ilk kez kar gördüm, bundan dolayı da çok mutlu oldum.” diye konuştu.

"Ücretsiz bir şekilde faydalandık"

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencisi İpek Güngör, “Ilgaz Dağına Hikmet Haberal hocamız ile birlikte ders amaçlı doğa turizmini ve milli parkları tanımak için geldik. Ilgaz çok güzel, kar görmeyen arkadaşlar mutlaka Ilgaz Dağına gelsinler. 4 yıldır Kastamonu’dayım, daha öncesinde de gelmiştim. Telesiyeje bindik, güzel bir tecrübe oldu. Bu geziden ücretsiz bir şekilde faydalandık.” şeklinde konuştu.

Zirvede hem ders hem horon

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencisi Batuhan Okur ise “Ilgaz Dağına ilk kez geldim. Malum deprem ve pandemi arası girdi. Hikmet hocamızla birlikte geldik, çok mutluyuz, ders işledik. Profesyonel turist rehber adayı olarak bizlerin milli parkları gezme yükümlülüğümüz bulunuyor. Bu yüzden milli parkları bilmemiz gerekiyor. O yüzden bize bu imkanı sağlayan ve bizleri buraya getiren hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Hem ders işledik hem de ders stresinden uzaklaşarak gezi yaptık, bu bize iyi geldi." ifadelerini kullandı.