'Aile Okulu' Konferansı Düzenlendi

Kastamonu İl Müftülüğü tarafından 'Aile Okulu' konulu konferans düzenlendi.

  • 531
'Aile Okulu' Konferansı Düzenlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konferans, Kastamonu Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi. Konferansa katılan Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın, Kastamonu’da son 10 gün içerisinde güzel gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Türkiye’nin birçok yerinden Kur'an üstadı hocalarımız Kastamonu’ya geldi. Diyanet İşleri Başkanı ve Başkan Yardımcıları, şehrimizi ziyaret etti. İlimizde güzel bir hava oluştu. Bugünde bu hava, toplumun temelini oluşturan aile eğitimi ve geleceği ile ilgili toplumun oluşturulmasında ailenin ne kadar önemli olduğunu bize anlatacaklar” dedi.

Topluma örnek insanlar oldukları için öncelikle kendi kurumlarında çalışan personelin ve imam hatiplerin ailelerine yönelik eğitimin verildiğini söyleyen Osman Aydın, “Bunun sonucunda çeşitli tarihlerde bu eğitimleri düzenlemeyi planlıyoruz. Eğitimler iki gün sürecek ve bu zaman zarfında Aile Okulu konulu konferanslar verilecek. Bunu akabinde ilimizde, köylerimizde ve ilçelerimizde bu eğitimler verilecek. İnşallah bu eğitimlerde ilimizde güzel bir hava esmesine vesile olur” diye konuştu.

Eğitim programda ilk dersi, Aile ve Dini Rehberlik Dairesi Başkanı Sedide Akbulut ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Talip Ayar verdi.

Akbulut, “Kur’an ve Sünnet Perspektifinde Aile Dini Değerler”, Ayar ise, Eşlerarası İletişim” konusu üzerinde durdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, konferansta yaptığı konuşmasında ailenin önemine değindi. Akbulut, aile kurumunun gücünün günümüzde tüm ülkeler tarafından farkına varıldığını belirtirken, aile yapısının güçlendirilmesi için çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Akbulut, şöyle devam etti: “İçinde yaşadığımız yüzyılda aileden kopan değerlerin toplumu nasıl kendinden aldığını toplumdaki huzursuzluğun kargaşanın, bir sebebinin de aile kurumunun yavaş yavaş çözülmeye başlamasından kaynaklandığını bugün ülkemizde batıda hatta kendini teknolojinin gücün zirvesi olarak gören ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerde farkına vararak aile bireylerinin hem çocuk sayısını arttırması hem de aile olmayı teşvik edici önlemler almaya başladı. Buda gösteriyor ki hakikaten aile olmaktan uzaklaşan toplumlar alçalma yolunda ilerliyor.”

Eğitimlerin, iki gün süreceği belirtildi.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)