13 Yaşındaki İlayda Hayata Tutunmaya Çalışıyor

Kastamonu'da aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 13 yaşındaki kız çocuğu, yoğun bakıma alındı.

  • 1297
13 Yaşındaki İlayda Hayata Tutunmaya Çalışıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu’da tekrarlayan akciğer enfeksiyonu hastalığına yakalanan İlayda Yılmaz (13), 8 Kasım Pazar günü öğle saatlerinde rahatsızlandı.

Annesi İsmet Yılmaz tarafından Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi Ek 2 Hizmet Binasına kaldırılan İlayda Yılmaz, burada tedavi altına alındı. Doktorların tedavisi sonrası Ankara’ya sevki uygun görülen İlayda Yılmaz’ın karayoluyla gitmesine karar verildi. Kistik fibrozis hastalığı nedeniyle telefonla irtibata geçilen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Bölümü doktorları, İlayda Yılmaz’ın Ankara’ya getirilmesini istedi. Aile, bunun üzerine Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Uyanık’a ulaşarak yardım istedi. Genel Sekreter Dr. Mustafa Uyanık, uzun süre ambulans bekleyen hastaya kısa sürede ambulansın bulunmasında yardımcı oldu. Kastamonu’dan Ankara’ya sevk edilen İlayda Yılmaz’ın Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Bölümü'ne ulaştığı zaman karın bölgesinin iltihaplandığı ve apandisinin de patlamak üzere olduğu tespit edildi. Acil yoğun bakıma alınan İlayda, gece müşahede altında tutulduktan sonra 9 Kasım Pazartesi günü saat 11.00’da ameliyata alındı. Yaklaşık 3 saat süren başarılı bir ameliyatın ardından İlayda, ameliyattan çıkarak koğuşa alındı. İlayda Yılmaz, aradan geçen zamana rağmen henüz ayağa kalkamadı.

İsmet Yılmaz, eşini kaybettikten sonra kızıyla tek başına ilgilendiğini ve çok zorlu bir hastalıkla mücadele ettiklerini belirterek, “Doktorların bana söylemesine göre, 10 dakika daha gecikmiş olsak kızımın apandisi patlamış olacaktı. Zaten midesinde iltihaplanma olmuş. Sancı ve ağrıdan duramıyordu. Allah, kızımı bana bağışladı” dedi.

Kızının şu anda yürüyemediğini ve konuşamadığını belirten İsmet Yılmaz, “Kızım, henüz gözlerini açamadı. Bizimle konuşamıyor ve yemek yiyemiyor. Kızımın, ayağa kalkıp yürümesini bekliyoruz. İnşallah kızım, sağlığına kavuşur” şeklinde konuştu.

Kızını kaybetmekten çok korktuğunu ve hayattaki tek varlığının kızı olduğunu söyleyen İsmet Yılmaz, “Kastamonu’da insan hayatına önem vermiyorlar. 4 saat ambulans gelecek diye bekledik. Belki Ankara’ya 10 dakika geç gitmiş olsaydık şu anda kızım, yaşamamış olacaktı. Yetkililerden bu konuya acil çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Uyanık ise, 112 Acil Servis ve Komuta Kontrol Merkezi tarafından hastanın sevki için çekilen faksın karşı tarafa ulaşmamasından dolayı bir sorun yaşandığını söyledi.

Tedavisi bulunmayan ve ölümcül bir hastalık olan kistik fibrozis yani tekrarlayan akciğer enfeksiyonu hastası olan 13 yaşındaki İlayda, yaklaşık 2,5 yıldır Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyor.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)