Adalet Bakanı İpek'ten Açıklama

Adalet Bakanı Kenan İpek, 37 hakim ve savcının 6 Mayıs 2012'deki Avukatlar için Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı'ndan önce soruları ve cevaplarını elde ederek, imtihanı haksız ve hileli geçtiklerinin belirtildiğini bildirdi.

  • 619
Adalet Bakanı İpek'ten Açıklama
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Adalet Bakanı İpek yaptığı yazılı açıklamada, “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 11.06.2015 tarihinde vermiş olduğu kararlar hakkında çeşitli basın yayın organlarında 37 hakim ve cumhuriyet savcısının meslekten ihraç edildiği haberlerine yer verilmektedir.

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. HSYK, Anayasa’nın ve kanunların kendisine tanımış olduğu görevleri yapmakla görevlidir. Bu kapsamda Anayasa’nın 159. maddesinde ve HSYK Kanunu’nun 4. maddesinde tanınmış olan yetki çerçevesinde hakim ve cumhuriyet savcılarının ‘mesleğe kabul etme, atama ve nakletme, geçici yetki verme, yükselme ve birinci sınıfa ayırma, kadro dağıtma, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma işlemlerini’ yapmaktadır.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında Kurulumuza gönderilen dosya hakkında inceleme başlatılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda haklarında inceleme yapılan 37 hakim-savcının 06.05.2012 tarihindeki ‘Avukatlar için Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı’nda birlikte hareket ederek sınav sorularını ve cevaplarını sınavdan önce elde edip kullanmak suretiyle haksız ve hileli şekilde yazılı sınavı geçtikleri belirtilmiştir. Verilen karar ile halen hakim ve cumhuriyet savcılığı görevini yürüten 37 hakim ve cumhuriyet savcısının mesleğe alındıkları sırada Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 8. maddesinin (ı) bendinde yer alan yazılı yarışma sınavında başarı gösterme ve (j) bendinde yer alan hakimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak koşullarını taşımadıklarının sonradan anlaşılması karşısında aynı yasanın 53. maddesinin (b) bendi uyarınca haklarındaki mesleğe kabul kararının kaldırılması ile görevlerinin sona erdirilmesine; soruşturmanın yürütülmesi için dosyanın bir nüshasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine; mesleğe kabul kararının kaldırılması ve görevlerine son verilmesiyle ilgililerin hakim ve cumhuriyet savcısı adayı statüsüne dönmeleri nedeniyle disiplin yönünden soruşturmanın yürütülmesi için dosyanın bir nüshasının Adalet Bakanlığı’na gönderilmesine karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

(İHA)