'Ahlaksız teklif kabul edilemez'

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoğlu, 'Bu ahlaksız teklif kabul edilemez.' dedi.

  • 2420
'Ahlaksız teklif kabul edilemez'

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoğlu, son zamanlarda diğer büyük sendikaların kendilerinin üye yapmasını engellemek hedefiyle yapmaya çalıştığı baraj getirme konusunu Danıştay’ın iptal kararına rağmen yüzde 2 olarak güncelleyerek önlerine sürdüğünü iddia etti.

"Ahlaksız tekliflerine yeniden başladılar"

Teç-Sen Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoglu, "Bizler Milli Eğitim Bakanlığa bağlı hizmetli, memur, şef vb. kadrolarda çalışan Eğitim emekçileriyiz. Eğitim alanında örgütlenen ve çoğunluğu öğretmenlerden oluşan sendikaların bizlerin haklarını yeterince savunmadığı için 2006 yılında kurulan Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası’nda (TEÇ-SEN) örgütlenmekteyiz. Geçen yıl bizim gibi sendikaların üye yapmasının önüne geçmek için yüzde 1’lik baraj getirilmeye çalışılmış ve Danıştay söz konusu kararı iptal etmişti. O süreçte özellikle bakanlık düzeyinde güçlü sendikaların temsilcileri arkadaşlarımıza, toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacaksınız, bu günkü koşullarda şu kadar paradan olacaksınız, o küçük sendikadan istifa edip bizim sendikamıza üye ol, gibi cümlelerle baskılar yapmışlardı. Hatta Danıştay’ın iptal kararı verdiğini bildikleri halde bu baskıları sürdürmüşlerdi. Ancak maaşlarımızın kira, elektrik, su, yol ve yemek masraflarımızı bile karşılamamakta ve alım gücümüz her geçen gün düşmektedir. Bu durum özellikle en güçlü iki sendikadan istifaları artırmakta, vergideki adaletsizlikten tutun, likayatsız atamalara kadar tüm konularda tepki toplamaktadır. Bunun önüne geçmek için (1 puan artırarak) Danıştay'ın iptal kararına rağmen tabiri caizse ön kapıdan giremeyince bacadan çalışan Malumsen ve destekçisi olan siyasi irade yüzde 2’lik barajı yeniden önümüze getirdiler ve ahlaksız tekliflerine yeniden başladılar." dedi.

"Mücadelemizi daha da büyüterek yolumuza devam ediyoruz"

Kaçakoğlu, "Normal koşullarda herhangi bir sendikanın öncelikle insan haklarına, adalet ve hukuka saygısı olması, demokratik örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasından yana tavır alması gerekmektedir. Maalesef ülkemizde sendika olduğunu iddia eden ve bunların temsilci olan bazı şahıslar, sahip oldukları güç zehirlenmesiyle temel insanlık değerlerini kaybettiklerini düşünüyoruz. Bizler de eğitim aldık ve öğretmelerimiz bize güçsüzü ezmememizi, yardım etmemizi, eşitlikçi olmamızı, her türlü baskıya karşı dik durmamızı öğrettiler. Şimdi gördüklerimiz bizleri derinden üzmektedir. Arkadaşlarımıza ahlaksız teklif ile gelen, yüzde 2’lik baraj altında kalan sendikalılara baskı yapanlara şöyle bir soru yöneltmek istiyoruz. Empati yapar mısınız lütfen? Eğer sizin elinizdeki bulunan güç, bir gün bizlerin eline geçtiğinde aynı ahlaksız teklifle size gelmemizi ister miydiniz? Gün gelip devran döndüğünde, o koltuklardan indiğinizde, mesleki alanınız dışında bizlerle karşılaştığınızda yüzümüze nasıl bakacaksınız? Sahip olduğunuz gücünüz karşısında, ekonomik koşullar nedeniyle belki bazı arkadaşlarımız baskınıza dayanamayarak istifa seçeneğini kullanabilirler. Ancak her türlü baskıya direnecek, asla geri adım atmayacak, her koşulda yaptığınız bu ahlaksız teklifi yüzlerinize çarpacak yüzlerce arkadaşımızın olduğunu unutmayınız. Bizler toplu sözleşme ikramiyesi yokken ve maaşlarından sendikalarına sadece haklarını savunması karşılığında aidat ödemiş ve ödeyecek olan kişileriz. Son olarak cevap veriyoruz. Bu ahlaksız teklifinizi kabul etmiyoruz ve mücadelemizi daha da büyüterek yolumuza devam ediyoruz."