Arılar Sığırı Telef Etti

Kastamonu'nun Cide ilçesinde arıların saldırısına uğrayan sığır telef oldu.

  • 818
Arılar Sığırı Telef Etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Düzköy köyünde geçimini hayvancılık ve çiftçilikle sağlayan Hasan Altın'a ait sığıra saldıran arılar, hayvanı telef etti.

Üç gün önce otlamak için bıraktığı sığırının arıların saldırısından sonra bağlı olduğu kazığı kopararak kaçtığını ifade eden çiftçi Hasan Altın,"Hayvan ahıra döndüğünde başında, göz ve boyun kısımlarında şişlikler vardı. Daha önce hiç böle bir olay başımıza gelmediği için arı sokmasıyla bir hayvanın ölebileceği hiç aklımıza gelmedi ama yine de incelemesi için veteriner hekim çağırdık. 3 gün süren tedaviye rağmen 150 kilo ağırlığındaki damızlık düvemiz hayatını kaybetti" dedi.

Altın, yaşanan olay sonrası ahırına gelen veterinere hayvanın ölümü hakkında rapor düzenletti.
Telef olan hayvanı inceleyen veteriner hekim ise yazdığı raporda, düvenin ölüm sebebini arı sokması olarak belirtti. Veteriner hekim raporunda, “Hayvanın sahibi Hasan Altın, bizi hayvanda kas titremesi ve ağız köpürmesi nedeni ile aradı. Yaptığımız incelemede 2,5 yaşındaki düvenin boyun ve göz bölgesinde şişlik ile birlikte bir çok arı iğnesi bulduk. Özellikle boyun ve baş bölgesinde bir çok arı iğnesine rastladım. Tedavi üç gün sürdü. 11 litre serum verildi. Tedavilere cevap vermeyen düve üç gün sonunda öldü” dedi.

Çiftçi Hasan Altın, zararının karşılanması için arıların sahibi olan vatandaştan davacı olacağını belirtti.

MEHMET SALMAN (İHA)