Atık Yağlar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Kastamonu Belediyesi'nce bitkisel ve hayvansal atık yağlar ile atık motor yağlarının toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için yetki verilen geri dönüşüm firmaları çalışmalarını sürdürüyor.

  • 1219
Atık Yağlar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ATIK YAĞLAR GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR

Kastamonu Belediyesi’nce bitkisel ve hayvansal atık yağlar ile atık motor yağlarının toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için yetki verilen geri dönüşüm firmaları çalışmalarını sürdürüyor. 
Kastamonu Belediyesi ile PETDER Petrol Sanayi Derneği arasında yapılan protokol gereği, üç yıldır atık motor yağları PETDER tarafından toplanarak geri dönüşüme gönderiliyor. Yine belediye ile Ezici-Deha Biodizel Geri Dönüşüm firması arasında iki yıl önce imzalanan protokol doğrultusunda bitkisel ve hayvansal atık yağlar da bu firma yetkilerince teslim alınarak geri dönüşüme kazandırılıyor. Geri dönüşüme kazandırılan atık yağlar biodizel yakıt üretimi ile elektrik üretiminde kullanılarak ekonomiye kazandırılırken, aynı zamanda atık yağların doğaya ve çevreye zararlı etkileri de ortadan kaldırılmış oluyor.
Ezici-Deha Biodizel firması tarafından Kastamonu’ya gönderilen bitkisel atık yağ toplama aracı her pazartesi günü Kastamonu’daki restoranlar, lokantalar, yemek fabrikaları vb. yerleri dolaşarak biriktirilen bitkisel atık yağları topluyor. Yeni başlatılan “Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi” kapsamında evlerde biriktirilen bitkisel atık yağları da toplayan firma tarafından, kampanya çerçevesinde 5 litre atık yağ getirene 1 litre ayçiçek yağı hediye ediliyor. Kampanyaya katılmak isteyenlerin evsel atık yağlarını eski sanayi mevkiindeki Belediye Dış Hizmet Birimleri sahasında bulunan Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait işyerine teslim ederek hediyelerini alabilecekleri bildirildi. Diğer taraftan Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün denetimi altında yürütülen ve sadece konutlardan getirilen bitkisel atık yağlara yönelik olarak düzenlenen bu kampanyanın stoklarla sınırlı olduğu kaydedildi.
Kastamonu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli Çevre Yüksek Mühendisi Sevtap Tülek, bitkisel ve hayvansal atık yağlar ile atık motor yağlarının geri dönüşüme kazandırılmasının, doğanın ve çevrenin korunması açısından son derece önemli olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Ev ve işyerlerinde lavabolara dökülen atık yağlar kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve zamanla tıkanmasına neden olmakta, kanalizasyon sistemlerine zarar vermektedir. Bu yağlar, su kaynaklarına ve derelere ulaşarak su kirliliğine neden olmakta, su yüzeyinde bir tabaka oluşturarak ve suyun hava ile temasını engelleyerek suda yaşayan tüm canlı türlerinin yaşamını tehdit etmektedir. Çöpe dökülen atık yağlar da aynı şekilde çevreye zarar vermekte, yağmur sularıyla beraber yer altı sularına ulaşarak içme sularının kirlenmesine yol açmaktadır. Bu şekilde 1 litre bitkisel veya hayvansal atık yağın, 1 milyon litre temiz suyu kirletme etkisine sahip olduğu tespit edilmiştir.”
Çevre Yüksek Mühendisi Tülek, ayrıca belediyece başlatılan ve belediyenin denetim ve kontrolünde özel firmalarca yürütülen atık yağ toplama kampanyalarına destek verilmesini istedi.