Ayı ile Karşılaşıldığında Yapılması Gerekenler

Çatalzeytin'de vatandaşlara bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  • 794
Ayı ile Karşılaşıldığında Yapılması Gerekenler
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Doğa Koruma Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü yetkilileri, Çatalzeytin Şehit Engin Açıkgöz Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde vatandaşlara yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda ayı ile karşılaşan bir insanın neler yapması gerektiği anlatıldı. 

Toplantıya okul görevlilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Boz ayılar ile ilgili mücadele ve biyo kaçakçılık konularında bilgiler veren Mühendis Seda Çakarlı, “Boz ayı ve insan karşılaşmaları özellikle Karadeniz bölgesinde son yıllarda arttı. Ayılar ormanlarda her türlü atık ve leşleri yiyerek ormanın temizlenmesine yardımcı oluyorlar. Ayıların Haziran ve Temmuz aylarında çiftleşme dönemleri olduğu için saldırgan ve hırçın oluyorlar. Bu dönemlerde ayılardan uzak durulmalı. Ormanlık alanlarda ani karşılaşmalarda öncelikle soğukkanlı olmamız gerek. Ani hareketlerden kaçınılmalı ve ayının sizi düşman olarak görmemesini sağlamalıyız. Yavru ayılar meraklı canlılardır. Yavru bir ayı gördüğünüz zaman bilin ki o çevrede annesi de bulunur. Dikkatli olun, yavru ayıdan uzak durun. Ayıların arı kovanı ve meyvelerinize zarar vermemesi için Araç Rafet Vergili MYO öğrencileri ve öğretim görevlilerinin geliştirmiş oldukları güneş enerjili elektrikli çit sistemi ile olumlu sonuçlar alındı. Yaklaşık maliyeti de 600 lira civarında” dedi.

Muhtarlar tarafından bilgilendirme sırasında yetkililere sorular yöneltildi. Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Alper Ertürk’ün hazırlamış olduğu slayt gösterisi sunuldu.

Toplantıya Kaymakam Recep Koşal, Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Cahit Çakmakoğlu, İlçe Özel İdare Müdürü Sadi Kaya, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Müzeyyen Özcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sedat Ünal, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.
Toplantı sonunda muhtarlar ve vatandaşlara afişler dağıtıldı.

EMİN TÜRKAY ÖZTÜRK (İHA)