Aynı yemek 3 bin yıl sonra yendi

Milattan önce 750-300 yılları arasında Anadolu'da yaşayan Frigler'in cenaze törenine ait yemekleri Eskişehir'de yendi.

  • 1842
Aynı yemek 3 bin yıl sonra yendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aynı yemek 3 bin yıl sonra yendi

Milattan önce 750-300 yılları arasında Anadolu’da yaşayan Frigler’in cenaze törenine ait yemekleri Eskişehir’de yendi.

Eskişehir Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından bir butik otelin bahçesinde gerçekleştirilen yemek programında, yaklaşık 3 bin yıl önce Frig Kralı Midas ya da Midas’ın babasına ait cenaze töreninde yapıldığı tahmin edilen yemek tanıtıldı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Eskişehir Turizm ve Tanıtma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tekeli, yemeğin günümüzde ortaya çıkma sürecini anlattı. Hikayenin, Ankara’nın Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyündeki Frig tümülüsünün 56 yıl önce Persilvanya Üniversitesi Müzesi Arkeoloji ve Antropoloji bölümü tarafından açıldığını ifade eden Tekeli, ‘‘Frig tümülüsünün açılması ile mezarda yemek kalıntıları, tabaklar, kadehler ve kazanlar bulundu. Sonuçta mezardaki buluntular, Persilvanya Üniversitesi Arkeoloji Müzesi Gordion projesi kapsamında ABD’ye götürüldü. Üniversite, kalıntılarda Moleküler Arkeoloji Bilim Dalı kapsamında araştırmalar yaptı. 1999 yılında yapılan basın açıklamasında Kral Midas’ın cenaze töreninden sonra anason, rezene, yeşil mercimek ve kuzu etinden oluşan bir yemek yedikleri ortaya çıktı’’ dedi.

Ardından Odunpazarı Belediyesi’nin destek verdiği antik Frig yemeği ve kokteyli, davetlilere servis edildi.

Yemek esnasında, Frig dönemine ait müzik aleti olan panflüt melodileri yemeğe eşlik ederken, programa Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve çok sayıda davetli katıldı.