Çanakkale gezileri tamamlandı

Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen Çanakkale gezileri tamamlandı. 7 bin Kastamonulu  Çanakkale'yi gördü.

  • 1597
Çanakkale gezileri tamamlandı

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu'nun talimatıyla geçtiğimiz yıl '1915 Kastamonulu, Vatan Kalbinin Attığı Topraklarda' sloganıyla başlatılan Çanakkale gezileri bu yılda 'Ecdadın İzinde' temasıyla devam etti.

Çanakkale Savaşı'nda en fazla şehit veren illerden biri olan Kastamonu’da gezi programı yoğun ilgi gördü.

2022 yılında gerçekleştirilen gezi programına 4557 Kastamonulu katıldı. Bu yıl 25 Temmuz’da ilk Çanakkale kafilesi uğurlandı. Son kafile ise 29 Eylül’de vatan kalbinin attığı toprakları gezdi. Proje dahilinde iki ayda toplam 2 bin 400 hemşehrimiz Çanakkale’yi görmüş oldu. Toplamda ise yaklaşık 7 bin hemşehrimiz Çanakkale ruhunu ecdadın tarih yazdığı topraklarda yaşadı.

Çanakkale gezilerinin geçtiğimiz yıl başlatıldığını ve Kastamonuluların büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, "Vatan kalbinin attığı, ecdadımızın destan yazdığı toprakları tüm hemşehrilerimin görmesini istedim. Bu doğrultuda başlattığımız proje büyük ilgi gördü. O nedenden ötürü bu yıl da Çanakkale gezilerimizi sürdürdük. Geleceğe emin adımlarla yürümek için geçmişimizden bir haber olmamalıyız. Geleceğimizin en sağlam harcı bizim şanlı geçmişimizdir. Bu doğrultuda başlattığımız gezi programımıza yaklaşık 7 bin hemşehrimiz katıldı. Ecdadın destan yazdığı toprakları hemşehrilerimizin görmesi ve o havayı solumasının önemli olduğunu düşünüyorum. Geziye giden tüm hemşehrilerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık. Gerçekleştirdiğimiz organizasyon bir kültür faaliyetinin ötesinde bir bilinç organizasyonudur. Bu yıl ki gezilerimizi tamamladık. Katılım sağlayan, bizlere her alanda güç veren hemşehrilerime teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte de bu tür gezilerimizi sürdüreceğiz." diye konuştu.