Cide'de 5 Köy Belediyeye Bağlandı

Kastamonu'nun Cide ilçesinde yapılan referandum sonrasında 5 ayrı köy, Cide Belediyesi'ne katılmak için 'Evet' dedi.

  • 781
Cide'de 5 Köy Belediyeye Bağlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CİDE’DE 5 KÖY BELEDİYEYE BAĞLANDI

MEHMET SALMAN (İHA) - Kastamonu’nun Cide ilçesinde yapılan referandum sonrasında 5 ayrı köy, Cide Belediyesi'ne katılmak için "Evet" dedi.

Cide ilçesinde merkeze yakın olan altı köyde gerçekleştirilen referandumda, Sofular köyü, Kasım köyü, Kalafat köyü, Gebeş köyü ve Sipahi köyü "Evet" diyerek merkeze bağlandı. İsa köyünde ise "Hayır" kararı çıktı. Yapılan referandum sonrası 5 köyün "Evet" diyerek belediyeye katılmasını değerlendiren Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, "Duyarlı olup sandığı giden 6 köydeki vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu köylerimiz bundan sonra belediye hizmetlerinden daha fazla yaralanacak. Cide'de şu anda herkes görevini yerine getirdi. Şimdi sıra İstanbul ve dışarıda olan Cide'li hemşehrilerimizdedir. Onlarında nüfusunu almaları gerekmektedir. Şimdi görev onlardadır. Merkez nüfusumuz 10.00'i bulaması halinde ilçemiz bir çok konuda daha fazla iyi hizmet alacaktır" şeklinde konuştu.

2012 Nüfus sayımına göre, Gebeş köyü (233), Kalafat köyü (260), İsa köyü (227), Sipahi köyü (234), Sofular köyü (266) ve Kasım köyü (219) nüfusa sahip. Bunlardan İsa köyü ilçe merkez nüfusuna katılmayacak. Cide Belediye Merkez nüfusu 1212 artarak, 8600’e yükselmiş oldu.