banner231

Kastamonu Üniversitesi Teknofest’te finale kaldı

KÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf öğrencileri hazırladıkları proje ile finale katılmaya hak kazandı.

EĞİTİM 07.07.2020, 21:45
192
Kastamonu Üniversitesi Teknofest’te finale kaldı
banner105

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Şeyma Maraz, Yunus Emre Biçer, Lütfiye Yencilek ve Özlem Kızılırmak, danışman hocaları Dr.Öğr.Üyesi Nuray Emin ve Dr. Öğr. Üyesi Hayriye Altural Özkan önderliğinde; hazırladıkları proje ile Teknofest 2020 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması’nda, Genç Biyonik Beyinler (BİO-BEY) takımı olarak ikinci aşamayı da başarıyla geçerek finale katılmaya hak kazandı.

Teknofest kapsamında düzenlenen yarışmalara 175 faklı üniversiteden 11 bin 898 üniversite öğrencisi katılmış olup, Kastamonu Üniversitesi’nden 11 proje ile yarışmalara katılım sağlanmıştır. Bunlardan biri olan BİO-BEY Takımı Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Fikir kategorisinde ilk iki aşamayı geçerek finale katılmaya hak kazanmıştır.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanlığından yapılan açıklamada; "Proje Yönetimi dersi ile başlayan proje fikirlerini, danışman hocalarının da desteği ile araştırmalarını yoğunlaştırarak geliştirmiştir. Öğrencilerimiz, Retinis Pigmentosa hastaları için hâlihazırda tedavide kullanılan biyoçip sistemine kıyasla, üretecekleri biyoçip ile sadece hastaların görüntü kalitesini artırmakla kalmayıp, hasarlı dokunun yenilenmesi ile hastalığın tamamen tedavi edilmesini de amaçlamışlardır. Sunulan projede, halk arasında tavukkarası, gece körlüğü olarak bilinen Retinis Pigmentosa hastalarının tedavisi için üzerinde 150 elektrot bulunan grafen tabanlı biyoçip üretimi ile görme problemindeki görüntü netliğini-keskinliğini artırmak ve eş zamanlı olarak retinada bulunan rod ve kon hücrelerinin yenilenmesini sağlamak amaçlanmıştır. Yapılacak olan biyoçipin, fotolitografi kullanılarak silikon yüzey üzerine grafen kaplama ve 150 elektrot yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Öğrencilerimizden Şeyma Maraz kaptanlığında, Yunus Emre Biçer, Lutfiye Yencilek ve Özlem Kızılırmak’tan oluşan BİO-BEY takımı, 22-27.Eylül.2020 tarihleri arasında Gaziantep’de düzenlenecek Teknofest-2020 Final Yarışmasında Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliğini temsil edecekler. Kendilerini girişimleri ve yenilikçi fikirleri için tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
banner223
banner305
13
açık
banner315
banner306

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
EMLAK FİYATLARI