Kabe'de sosyal mesafeli tavaf

Hacı adayları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önemleri altında hac ibadetini sürdürürken Kabe'de sosyal mesafeli tavaf gerçekleşti.

  • 7294
Kabe'de sosyal mesafeli tavaf

Suudi Arabistan’da Hac ibadeti bu yıl da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sıkı önlemler altında yapılıyor.

Hacı adayları sıkı tedbirler altında Kabe’de tavaf etti. Hac adayları tavaf sırasında maske taktı ve sosyal mesafeyi belirtmek için çizilen işaretleri takip etti. Tavaf sırasında ibadet edenlerin güneşten ve aşırı sıcaktan korunmaları için şemsiye ve su şişeleri dağıtıldı. Tavaf sırasında hacı adaylarının teması aza indirmek amacıyla Mescid-i Haram’a giriş ve çıkışlar farklı kapılardan yapılıyor.

Şeytan taşlaması

Dün Arafat vakfesinin ardından gece yarısından itibaren Mina’daki Cemerat bölgesindeki "Akabe Cemresi"ne büyük şeytana 7 taş atıldı. Bugün de Şeytan taşlaması devam etti. Şeytan taşlaması, Kurban Bayramı’nın birinci, ikinci ve üçüncü günleri Akabe Cemresi’nde Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç şekilde oluyor.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2,5 milyon Müslüman hacı olmuştu. Hac ibadeti için bu yıl yurt dışından hacı adayı kabul edilmezken, Suudi Arabistan’da yaşayan 60 bin kişiye hac izni verildi.