Hiçbir Pazarda Organik Ürün Satılmıyor

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, organik ürünlerin organik olmadığını söyledi.

  • 544
Hiçbir Pazarda Organik Ürün Satılmıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

HİÇBİR PAZARDA ORGANİK ÜRÜN SATILMIYOR

- BALIKESİR ZİRAAT ODASI BAŞKANI SAMİ SÖZAT: 
- "TÜRKİYE'DE ORGANİK ÜRÜN DİYE YEDİĞİMİZ ÜRÜNLERİN HİÇBİRİ ORGANİK DEĞİL" 

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, organik ürünlerin organik olmadığını söyledi. Organik ürünlerin istismar edildiğini söyleyen Başkan Sözat, "Türkiye’de organik ürün diye yediğimiz ürünlerin hiç biri organik değil" dedi. 
Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, pazarda ve marketlerde emsallerine göre daha pahalı satılan organik ürünlerin aslında organik olmadığını söyledi. Organik ürünün istismara açık bir konu olduğunu kaydeden Başkan Sözat, "Organik konusu maalesef istismara açık bir konu. Özellikle pazar yerlerinde bu organik, bu organik değil, bunun fiyatı yüksek gibi konular oluyor. Organik üretim öyle kolay bir üretim değil. Bir üretimin doğal olması başka, organik olması başka. Bir kere 'gübre kullanmıyorum, ilaç kullanmıyorum' şeklinde üretim maalesef organik olarak görülüyor. Bu yanlış bir ifade, o doğal üretimdir" dedi.
ERİK DOMATES CHERRY DOMATES OLDU
Başkan Sözat, organik üretimde toprağın en az 3-4 yıl önceden denetlenmesi ve analize tabi olması gerektiğini söyledi. Tohumun da hibrit değil doğal olması gerektiğini anlatan Sami Sözat, "Organik üretimde en az 3-4 yıl o toprağın denetim alında ve analiz altında olması lazım. Topraktaki kalıntıların gitmesi lazım, kullandığın tohumun doğal olması lazım. Doğal üretim ile organik üretim çok farklı şeyler. Bugün Türkiye’de organik ürün diye yediğimiz ürünlerin hiç birisi organik değil. Belki suni gübre kullanılmamıştır, belki ilaç kullanılmamıştır. Bunların organik üretim adı altında farklı fiyatlarla bazı insanlara menfaat sağlar hale geldiğini duyuyor ve görüyorum. Mesela domates. Küçük cherry domates, hibrit tohumlar üretilmeden, bostan tarlalarının etrafına erik domates der ekerdik. Salçalık domatestir bu, annelerimiz bunları toplar salça yaparlardı. O domatesin ufak olmasının sebebi organik olduğu için değil, onun tohumunun çeşidi öyle. Ona gübre de versen, belli bir yere kadar büyür zaten. Ancak bunu maalesef organik diye kullanıyor ve farklı fiyata satıyorlar" dedi.
SÖZAT: "EN ÇOK TOPTANCI KAZANIYOR"
Organik ürün konusundaki açıklamalarına süt ve pirinç örnekleri veren Sözat, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu işin de kaymağını toptancı yiyor. Biz 85 kuruşa süt satıyoruz, markette 2 buçuk liranın altında süt yok. Üretici zarar ederken marketler çok fazla para kazanıyor. En güzel baldo pirinç Gönen’de yetişiyor. Baldo pirincin üreticiden çıkışı 95 kuruştur. Market bunu 4 liraya, 6 liraya kadar satar. Çiftçi zararda, market devasa karda. Çiftçi fiyatı kendi tayin etmez, çünkü girdiler var. Arpanın, buğdayın, mısırın fiyatını çiftçi tayin etmez. Satarken fabrikalar tayin eder bu fiyatı. Marketlerin denetim altına alınması gerekiyor. Markette satılan ürünlerin alışı ile ilgili en ufak bilgi sahibi olan var mı? O ürünü ben sattığım için ben fiyatını biliyorum. Ama bunu tüketici bilmiyor. Vatandaş organik ürünü ayırt edemez, bakılarak görülmez. Laboratuvarda analiz edilmesi lazım. Maalesef istismar ediliyor. Hiçbir pazarda organik ürün satılmıyor. Onlar doğal ürün. Organiklik çok başka şey. Organik ürün satanların belgesi oluyor, bakanlık belge veriyor. Türkiye’de 5-10 kişi yapıyor bunu, pazara düşmez o yurt dışına gider. Tüketiciler ve basın organik ürün satanlara belge sormalı".