Ilgaz Dağı'nda 'kış kurtarma tatbikatı' yapıldı

Kastamonu ve Çankırı illerinden Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ile Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri, 80 santimetre kar kalınlığı bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda senaryo gereği düşen helikopterde bulunanlar ile bölgede mahsur kalan vatandaşları kurtardı.

  • 794
Ilgaz Dağı'nda 'kış kurtarma tatbikatı' yapıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Zorlu bir tatbikatı geride bıraktıklarını belirten Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbayram, afet ve acil durumlarda görevli kurumların birbirleriyle işbirliği ve müdahale kapasitelerini artırmak amacıyla tatbikat gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Tatbikat senaryosu kapsamında Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda sivil bir helikopter enerji hatlarına çarparak düştü. Düşmeye bağlı olarak enerji kesintisi nedeniyle teleferikte insanlar mahsur kalırken, bazı yerlerde de çığ meydana geldi. Kazayı uzaktan görüp yardıma gelen vatandaşlar ise sis ve tipi nedeniyle ormanlık alanda kayboldu. Kriz merkezine gelen ihbar üzerine ekiplerimiz olay yerine intikal etti” dedi.

Söz konusu tatbikatta ilk kez drone ile kriz merkezine anlık görüntü aktarımının gerçekleştirildiğini aktaran Küçükbayram, zorlu şartlara rağmen ekiplerin başarıyla tatbikatı tamamladığını belirterek, “Tatbikatta ilk defa drone ile kriz merkezine anlık görüntü geçildi. Bu sayede kriz merkezindeki yetkililer, 3 kilometre uzaklıktaki olay yerinde yaşananları anlık izledi. Tatbikatta ayrıca Kastamonu ve Çankırı AFAD ekipleri, karada ve suda gitme özelliğine sahip 8x8 amfibik araçları ilk defa kullanılarak personel ve kazazede taşındı” diye konuştu.

Tatbikatta 72 personelin katıldığını ifade eden Kastamonu AFAD İl Müdürü Küçükbayram, ekiplerin kazazede ve mahsur kalanlara 2 adet kar motoru, 2 adet UTV ve 2 adet 8x8 amfibik araçla müdahale ederek sahra hastanelerine sevk edildiklerini kaydetti.