İlk ofis Ankara'da

Türk Aksakallar Birliği, Türk devletlerinde temsilcilikler açma kararı aldı. İlk ofis Ankara'da açılacak.

  • 5218
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
İlk ofis Ankara'da

Genel Merkezi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Türk Aksakallar Birliği (TAİB) ilki Ankara’da olmak üzere tüm Türk devletlerinde temsilcilik açma kararı aldı.

TAİB’in yönetim kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda ilki Türkiye’nin başkenti Ankara’da, devamında ise tüm Türk devletlerinin başkentinde temsilcilik(ofis) açılması yönünde karar alındı.

TAİB Başkanı Akademisyen Sudeyif İmamverdiyev ile birliğin Türkiye ve Türk Dünyası Eş Başkanı Hulusi Kılıç, birliğin bundan sonraki aşamada hayata geçireceği projelerin genişletilmesi gerektiğini ve bu yönde gerekli adımların atılması yönünde karar alındığını duyurdular.

BAKÜ ESKİ BÜYÜKELÇİSİ HULUSİ KILIÇ TAM YETKİLİ

Sudeyif İmamverdiyev, TAİB'in faaliyetlerinin daha da çeşitlendirmesi ve birliğin Türkiye başta olmak üzere tüm Türk Devletlerinde yerel ofisler açması için adımlar atılması gerektiği görüşünün savunulduğunu, bu yöndeki çalışmaları ise Türkiye’nin eski Bakü Büyükelçisi aynı zamanda Türk Aksakalar Birliği’nin eş başkanlığını da yapan Hulusi Kılıç’ın tam yetkili kılındığını açıkladı.

Türkiye’nin Bakü eski Büyükelçisi ve TAİB Eş Başkanı Hulusi Kılıç ise sivil toplum kuruluşlarının mevcut potansiyelinden söz ederek, söz konusu sürece aktif olarak katıldığını ve Türk halkının genelinde entegrasyonun hızlanmasına önemli katkılar sağlandığını katılımcılara anlattı.

TAİB’in diğer yönetim kurulu üyeleri de Türk devletlerinde ve Türkiye'de temsilcilik açılmasının önemine değinerek, bu doğrultuda hazırlık çalışmalarına başlanması gerektiğini savundular.

İlk ofis Ankara'da

TAİB,TÜM TÜRK DEVLETLERİNE AÇILACAK

Görüşmeler sonucunda, başlangıç aşamasında Türk Devletleri Teşkilatı'na dahil olan ülkelerde, Türk Aksakalları Birliği’nin ilk temsilciliğinin Ankara’da kurulmasına karar verildi.

Yönetim Kurulu üyelerinin kararı doğrultusunda Ankara’dan sonra sırasıyla Özbekistan, Kazakistan, Kırkızistan, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temsilcilik açılmasına karar verildi.

Görüşmede, Türk devletlerinde TAİB temsilciliği açılabilmesi için yetkili kişinin tespiti konusu da ele alındı. Yönetim Kurulu üyelerinin oy birliği ile aldığı kararla bu görev Türkiye ve Türk Dünyasından Sorumlu Eş Başkanı Hulusi Kılıç'a verildi.