İnsan Hücresinden Çip Ürettiler

Hayvanları kobay olmaktan kurtaracak buluş

  • 441
İnsan Hücresinden Çip Ürettiler
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Harvard Üniversitesi araştırmacıları, yapay insan organı işlevi gören çip üretti. Bu çipler, ilaç araştırmalarını insan üzerinde yapıyormuş gibi sonuç alınmasını sağlayarak yeni ilaç araştırmalarını hızlandırıp ucuzlatacak, hayvanları kobay olmaktan kurtaracak.

İzmir Gediz Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Biyosensör Kongresinde konuşan Harvard Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Dr. Mehmet Dökmeci, “Yapay insan organı işlevi gören çip ürettik. Bu çipler, ilaç araştırmalarını insan üzerinde yapıyormuş gibi sonuç almamızı sağlayacak. Böylece yeni ilaç araştırmaları hızlanıp ucuzlayacak, hastalıklarla mücadelede insanoğlunun eli güçlenecek” dedi.

KESİN SONUÇ ALINACAK

Gediz Üniversitesinin Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği 2’nci Uluslararası Biyosensör Kongresine damga vuran isimlerden biri de Prof. Dr. Mehmet Dökmeci oldu. ABD’nin Harvard Üniversitesinde doku mühendisliği alanında araştırmacı olarak görev yapan Prof. Dr. Dökmeci, yapay organ işlevi gören çip ürettiklerini açıkladı.

Türk bilim adamı, buluşlarının ilaç araştırmalarında yeni bir dönem başlatacağını ve insanoğlunun hastalıklarla mücadelede elini güçlendireceğini dile getirerek şöyle konuştu: “Yeni bir ilacın kullanıma hazır hale getirilmesi uzun, zahmetli ve oldukça maliyetli bir süreç. En az 10 yıl gerekiyor ve milyarlarca dolara mal oluyor. Hazırlık aşamasındaki bu ilaçlar hayvanlar üzerinde deneniyor. Çoğu zaman hayvanlarda başarılı olunsa bile insanda uygulanamayacağı anlaşılarak başarısızlıkla neticeleniyor. Tüm bunlar yüzünden hastalıklarla mücadelede hızlı ilerleme kaydedilemiyor, yeni tedaviler uygulanamıyor. Hazırladığımız çipler tüm bu süreci neredeyse tamamen değiştirecek. Çiplere insan hücresi kattığımızda, yeni ilaç araştırmalarının insan vücudu üzerinde deneniyor gibi kesin sonuç alınmasını sağlamış olacağız. Böylece ilaç araştırmaları hızlanıp milyarlarca dolarlık astronomik maliyet azalacak. En önemlisi de insan ortamında deneniyormuş gibi bir ortam sağlandığı için başarısızlık ihtimali azalacak. Bu sayede birçok rahatsızlığın tedavisinde daha güçlü hale geleceğiz, hayvanları kobay olmaktan da kurtaracağız.”

YAPAY ORGAN MÜMKÜN

Prof. Dr. Mehmet Dökmeci, yapay doku çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi: “Harvard Üniversitesinde şu an kemik ve kalp doku mühendisliği üzerine araştırma gerçekleştiriyoruz. ABD ve Kanada’da benzer araştırmalar sürüyor. Kolumuzdan aldığımız hücreyle karaciğer hücresi ya da başka bir organ hücresi üretebiliyoruz. Bununla ilgili çalışmalar 5-10 yıl içinde uygulanabilir hale gelecek. Ancak, bir organın birebir kopyasını yapmak çok zor. Çünkü bir organa baktığımızda, içinde sinirler, damarlar ve farklı farklı hücreler görüyoruz. Araştırmalar bu yüzden yavaş gidiyor. Her şeye rağmen umut ışığı var, mesela yapay pankreas ve yapay deri yapıldı. Diğer organların da yapayını üretebilmek için biraz daha zaman gerekiyor.”

(İHA)