Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!

Kaplan, kanserin, özellikle erken evrede tedavi edilebildiğini belirtti.

  • 700
Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, kanserin, özellikle erken evrede tedavi edilebildiğini belirterek, “Ancak birçok doku ve organda ortaya çıkabilen kanser, birbirinden farklı birçok belirti ile kendini gösterebildiği için başka hastalıklar ile karıştırılabiliyor. Bu durum erken tanı şansını azaltarak, hastalığın tedavisini zorlaştırabiliyor” dedi.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, kanserin 10 önemli belirtisi hakkında bilgi verdi. Aniden başlayan iştahsızlık veya özellikle son 6 ay içinde vücut ağırlığının yüzde 10’undan fazlasının nedensiz olarak kaybedilmesinin kanserin en yaygın belirtilerinden biri olduğunu belirten Kaplan, “Ani kilo kaybı özellikle, pankreas, mide, gırtlak, akciğer veya ilerlemiş diğer tüm kanserlerde görülebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı, guatr ve diyabet gibi hastalıkların da belirtisi olabilir. Herhangi bir soğuk alınlığı ya da gribal enfeksiyon gibi durumlar dışında bir anda ortaya çıkan ve tüm müdahalelere rağmen geçmeyen inatçı ateş, lösemi, hodgkin ve hodgkin olmayan lenfomanın önemli belirtileri arasında sayılabilir” dedi.


ARTAN YORGUNLUK VE VÜCUTTA KANAMA
Öncesine göre giderek artan dinlenme ihtiyacı ve hareket halindeyken çabuk yorulma, zorlanma gibi durumların özellikle kansızlığa neden olan lösemi başta olmak üzere bazı kanser türlerinin belirtisi olabileceğine dikkat çeken Kaplan, “Yorgunluk, uyku düzensizliği, kalp sorunları, diyabet, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıkları nedeniyle de oluşabilir. Herhangi bir darbe veya kaza olmaksızın vücutta oluşan morluklar, küçük kırmızılıklar şeklinde olan cilt ve ağız içi kanamalar löseminin önemli belirtileri arasındadır. Deride değişik renkteki asimetrik lekeler oluşması veya vücutta var olan benlerin büyümesi, renk değiştirmesi cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanomanın belirtisi olabilir. Yara iyileşmesinin geç olması diyabet göstergelerinden biridir” diye konuştu.

YUTKUNMA PROBLEMİ VE KRONİK SES KISIKLIĞI
Yutkunmada zorluk ve seste uzun süreli kısıklık, özellikle yemek borusu ile gırtlak kanserlerinin belirtisi olabileceğinin unutulmaması gerektiğini anlatan Doç. Dr. Kaplan, şunları kaydetti:

“İdrarda kan görülmesi hastalar tarafından idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı hastalığının belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak bu belirti böbrek veya idrar kesesi tümörünün habercisi de olabilir. Hemoroid belirtileri ile karıştırılabilen dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin belirtisi olabilir. Vücutta başlayan nedensiz ve geçmeyen ağrılar tümör habercisi olabilir. Ağrıların şiddeti, tümörün oluştuğu yere göre değişebilir. Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan şişlikler birçok kanser türünün belirtisi olabilir. Ayrıca fark edilen şişlikler kanserin ilk evresinin habercisi olabileceği gibi son evre göstergesi de olabileceği unutulmamalıdır. Israrla devam eden, kişiyi huzursuz eden ve nedeni açıklanamayan şikayetlerin mutlaka kanser ile ilişkisi araştırılmalı, vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve gerekirse ileri tetkikler yapılmalıdır.”

(İHA)