Kastamonu'da 92 Afgan Mülteci Yakalandı

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde Türkiye üzerinden Almanya'ya gitmek isteyen 92 Afgan mülteci yakalandı.

  • 487
Kastamonu'da 92 Afgan Mülteci Yakalandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edinilen bilgiye göre, İran sınırından Türkiye’ye giriş yapan 2’si İranlı, 90'ı Afganistan uyruklu 92 mülteci, Van’da bir otobüs firmasıyla anlaşarak İstanbul’a ulaşmak için yola çıktı.

Yaklaşık 1 haftadır Jandarma’ya yapılan ihbarları değerlendirmeye alan Karabey Jandarma Komutanlığı, otobüsü Kastamonu’nun Tosya ilçesine geldiği esnada durdurdu. Otobüste arama yapan jandarma ekipleri, Türkiye üzerinden Almanya’ya gitmeye çalışan 92 mülteciyi yakaladı. 20’si çocuk, 20’si kadın ve 52’si de erkek olmak üzere 92 mülteci, Türkiye’den sığınma talebinde bulundu. Bunun üzerine Kastamonu Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü ekipleri, Tosya’ya giderek mültecilerin taleplerini aldı. Kastamonu AFAD, mültecilerin taleplerini yetkililere iletecek ve kabul edilmesi durumunda 92 mülteci, Türkiye’ye sığınacak.

Mültecilerin, kişi başı 100 TL ödedikleri öğrenildi. Ayrıca bir kadın mülteci karaciğerinde su toplaması nedeniyle Tosya Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Karabey Jandarma Karakolunda yaklaşık 2 saat gözetim altında tutulan mülteciler bu süre zarfında jandarmanın verdiği yiyeceklerle karınlarını doyurdular.

Mültecilerin tercümanı olduğunu söyleyen bir kişi , "Bizler Afganistan’dan ve de vatanımızdan Taliban ve diğer örgütler yüzünden ayrılmak zorunda kaldık. Tosya Jandarması bizleri çok iyi misafir etti" dedi.

Jandarma ekiplerinin otobüste yaptığı aramalarda, mültecilere ait herhangi bir pasaport veya kimliğe ulaşılamadı.

SEDAT AĞACIKOĞLU (İHA)