Maşalacı'dan Asgari Ücret Açıklaması

MHP Kastamonu İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, asgari ücretten vergi almayacaklarını belirterek, bu kapsamda asgari ücretin 1400 liraya çıkartılmasının işverene ek bir yük getirmeyeceğini söyledi.

  • 406
Maşalacı'dan Asgari Ücret Açıklaması
TAKİP ET Google News ile Takip Et


MHP KASTAMONU İL BAŞKANI HACI İBRAHİM MAŞALACI; 
“ASGARİ ÜCRET 1400 TL OLACAK”

“İnsanlarımız işsiz” diyen MHP İl Başkanı Maşalacı, “Artık işsizlerin büyük bir bölümü de üniversite mezunu. Askerliğini yapmış, evlenmiş, hatta çocukları olmuş gençler babalarından harçlık istemek gibi bir utancı yaşıyorlar. İstihdam alanları özelleştirme uygulamaları ile kapandı. Buna örnek olarak Taşköprü Seka’yı verebiliriz. 500 kişiye istihdam sağlayan bu fabrikada özelleştirme sonucunda 50 kişi çalışıyor. Özel işletmelerin de durumu içler acısı. Hepsi birer birer kapanıyor. Taşköprü ilçe girişindeki “Satılık Fabrika” levhası bu işletmelerin durumunu en acı şekilde anlatıyor” dedi.

Çalışanların büyük bölümünün asgari ücretle yani aylık 1000 liranın altındaki bir gelirle çalıştıklarına dikkat çeken Maşalacı, “Yani bu aileler açlığa mahkûmlar. Eti ancak Kurban Bayramı’nda görüyorlar. Sabah okula giden çocuklarına harçlık veremiyorlar. 7 Haziran’da sandığa gidip yetkiyi Milliyetçi Hareket Partisi’ne verirseniz asgari ücreti 1400 liraya çıkartacağız. Büyük şehirlerde her ay 100 lira ulaşım desteği vereceğiz. Evi olmayan muhtaç ailelere 250 lira kira yardımı yapacağız. Böylece başını sokacak evi olmayan asgari ücretlinin eline 1750 lira geçebilecek. Asgari ücreti 1400 liraya çıkaracağımızı söylediğimizde Başbakan “Kaynağı nereden bulacaksınız?” diye soruyor. Bir taraftan da “Biz hazineyi doldurduk. Bunlar gelip hazineyi boşaltacaklar” diye çelişkili ifadeler kullanıyor. Madem hazine doluysa niçin fakir fukaraya vermiyorsunuz? Yoksa paraları yandaşlara, evlâtlara peşkeş çekmek için mi sakladınız” diye konuştu.

Asgari ücretten vergi almayacaklarını ifade eden Maşalacı, şunları kaydetti: “Ücretlilerin asgari ücret kadar gelirini vergi dışı bırakacağız. Böylece asgari ücretin 1400 liraya çıkartılması işverene ek bir yük getirmeyecek. Yıllık ortalama 700 bin kişiye istihdam imkânı oluşturacağız. Yardıma muhtaç ailelerin en az bir ferdine iş imkânı sağlayacağız. İş sağlanana kadar da 700 lira aile desteği vereceğiz. Taşeron işçilerin sorunlarını çözüme kavuşturacağız. Köleliği andıran işçi çalıştırma düzenine son vereceğiz. Kamuda çalışan taşeron işçileri kadroya alacağız. İmam ve müezzin kadrosu olmayan camilere kadro ihdası yapılacak, boş bulunan kadrolara atama yapılacak, imam ve müezzini olmayan cami bırakılmayacak, vekil imam ve müezzinlere kadro verilecek. Ataması yapılmamış öğretmenlerin atamaları kademeli olarak gerçekleştirilecek.”

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)